Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kard. Nycz administratorem apostolskim diecezji płockiej

Od 1 lipca kard. Kazimierz Nycz kieruje Kościołem płockim podczas półrocznej nieobecności w diecezji bp. Piotra Libery.

Potrzeba było, aby tę nową sytuację, gdy na pół roku udaję się do pustelni, prawnie rozstrzygnęła Stolica Apostolska. I tak się stało: na ten czas nasz metropolita kard. Kazimierz Nycz został mianowany administratorem apostolskim sede plena naszej diecezji - zakomunikował księżom 29 maja bp Piotr Libera.

- Stolica biskupia w Płocku nie wakuje - to oznacza zwrot sede plena. Jest biskup płocki, który na okres sześciu miesięcy udaje się na "czas modlitwy i odpoczynku", jak czytamy w komunikacie nuncjatury. Aby jednak zaradzić tej sytuacji, gdy nasz biskup będzie przebywał poza diecezją i z tego powodu nie będzie mógł wykonywać swego urzędu, Stolica Apostolska wyznaczyła administratora apostolskiego. Sprawuje on urząd w imieniu papieża. Ma on wszystkie uprawienia biskupa diecezjalnego, choć, jak powiedziałem wcześniej, nie nosi tytułu biskupa miejsca, bo przynależy on komu innemu. Funkcja ta jest przejściowa i sprawowana w sytuacjach wyjątkowych, tak jak bezprecedensowa jest obecna sytuacja, gdy biskup płocki udaje się na pół roku do klasztoru - wyjaśnia ks. prof. Wojciech Góralski, wybitny prawnik kanonista.

W długiej historii diecezji płockiej tylko w XX wieku trzykrotnie dochodziło do sytuacji, gdy Stolica Apostolska mianowała administratora apostolskiego w Płocku. Został nim mianowany ks. inf. Stanisław Figielski (administrator apostolski sede vacante) po śmierci abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w obozie koncentracyjnym w Działdowie. Okres ten trwał do mianowania biskupem płockim Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Był to najdłuższy i najtrudniejszy okres sede vacante w Płocku, który obejmował m.in. okres II wojny światowej (1941-1946).

Biskup Jan Wosiński został mianowany administratorem apostolskim sede vacante (1962-1964) i sprawował ten urząd po śmierci bp. Tadeusza Pawła Zakrzewskiego, do wyboru na stolicę biskupią płocką bp. Bogdana Sikorskiego.

Biskup Zygmunt Kamiński pełnił z kolei funkcję administratora apostolskiego sede plena od 1984 r. do 1988 r., podczas gdy tytuł biskupa płockiego w ostatnich latach życia zachował bp Bogdan Sikorski.

Obecny jest czwartym przypadkiem, gdy diecezją podczas nieobecności biskupa płockiego kieruje administrator apostolski sede plena. Funkcję tę sprawuje kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL