Od 1 lipca kard. Kazimierz Nycz kieruje Kościołem płockim podczas półrocznej nieobecności w diecezji bp. Piotra Libery.
Potrzeba było, aby tę nową sytuację, gdy na pół roku udaję się do pustelni, prawnie rozstrzygnęła Stolica Apostolska. I tak się stało: na ten czas nasz metropolita kard. Kazimierz Nycz został mianowany administratorem apostolskim sede plena naszej diecezji - zakomunikował księżom 29 maja bp Piotr Libera.
- Stolica biskupia w Płocku nie wakuje - to oznacza zwrot sede plena. Jest biskup płocki, który na okres sześciu miesięcy udaje się na "czas modlitwy i odpoczynku", jak czytamy w komunikacie nuncjatury. Aby jednak zaradzić tej sytuacji, gdy nasz biskup będzie przebywał poza diecezją i z tego powodu nie będzie mógł wykonywać swego urzędu, Stolica Apostolska wyznaczyła administratora apostolskiego. Sprawuje on urząd w imieniu papieża. Ma on wszystkie uprawienia biskupa diecezjalnego, choć, jak powiedziałem wcześniej, nie nosi tytułu biskupa miejsca, bo przynależy on komu innemu. Funkcja ta jest przejściowa i sprawowana w sytuacjach wyjątkowych, tak jak bezprecedensowa jest obecna sytuacja, gdy biskup płocki udaje się na pół roku do klasztoru - wyjaśnia ks. prof. Wojciech Góralski, wybitny prawnik kanonista.
W długiej historii diecezji płockiej tylko w XX wieku trzykrotnie dochodziło do sytuacji, gdy Stolica Apostolska mianowała administratora apostolskiego w Płocku. Został nim mianowany ks. inf. Stanisław Figielski (administrator apostolski sede vacante) po śmierci abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w obozie koncentracyjnym w Działdowie. Okres ten trwał do mianowania biskupem płockim Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Był to najdłuższy i najtrudniejszy okres sede vacante w Płocku, który obejmował m.in. okres II wojny światowej (1941-1946).
Biskup Jan Wosiński został mianowany administratorem apostolskim sede vacante (1962-1964) i sprawował ten urząd po śmierci bp. Tadeusza Pawła Zakrzewskiego, do wyboru na stolicę biskupią płocką bp. Bogdana Sikorskiego.
Biskup Zygmunt Kamiński pełnił z kolei funkcję administratora apostolskiego sede plena od 1984 r. do 1988 r., podczas gdy tytuł biskupa płockiego w ostatnich latach życia zachował bp Bogdan Sikorski.
Obecny jest czwartym przypadkiem, gdy diecezją podczas nieobecności biskupa płockiego kieruje administrator apostolski sede plena. Funkcję tę sprawuje kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.