- To nie jest pierwszy przypadek, gdy dla diecezji płockiej jest mianowany administrator apostolski, ale bez wątpienia, obecna sytuacja jest wyjątkowa - mówi ks. prof. Wojciech Góralski, wybitny kanonista z Płocka.
Znany prawnik i kanonista wyjaśnia, na czym polega mianowanie administratora apostolskiego dla diecezji płockiej na czas nieobecności bp. Piotra Libery.
Ks. Włodzimierz Piętka: Proszę nam wyjaśnić wyjątkowość obecnej sytuacji, gdy dla naszej diecezji jest mianowany administrator apostolski? Co na ten temat mówi prawo kanoniczne?
Ks. prof. Wojciech Góralski: Przede wszystkim stolica biskupia w Płocku nie wakuje. Jest biskup płocki, który na okres sześciu miesięcy udaje się na "czas modlitwy i odpoczynku", jak czytamy w komunikacie nuncjatury apostolskiej w Polsce. Aby jednak zaradzić tej sytuacji, gdy nasz biskup będzie przebywał poza diecezją i z tego powodu nie będzie mógł wykonywać swego urzędu, Stolica Apostolska wyznaczyła administratora apostolskiego.
Czy podobne przypadki zdarzały się w przeszłości diecezji płockiej?
Powtarza się sytuacja sprzed 35 lat, gdy wówczas, dla naszej diecezji św. Jan Paweł II mianował administratorem apostolskim sede plena bp. Zygmunta Kamińskiego. Wtedy na stolicy biskupiej płockiej zasiadał bp Bogdan Sikorski, ale w ostatnich latach jego życia został mianowany administrator apostolski w osobie bp. Zygmunta. Teraz, na czas półrocznej nieobecności bp. Piotra Libery w diecezji, administratorem apostolskim sede plena zostaje mianowany kard. Kazimierz Nycz z Warszawy.
Co może administrator apostolski? Jakie są jego funkcje i zadania?
Administrator apostolski sprawuje urząd w imieniu papieża. Ma on wszystkie uprawienia biskupa diecezjalnego, choć jak powiedziałem wcześniej, nie nosi tytułu biskupa miejsca, bo przynależy on komu innemu. Funkcja ta jest przejściowa i sprawowana w sytuacjach wyjątkowych, tak jak bezprecedensowa jest obecna sytuacja, gdy biskup płocki udaje się na pół roku do klasztoru. Dodam jeszcze, że w tej nowej sytuacji zakres kompetencji biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego nie ulega zmianie.
Czyje imię będą wymieniać księża w czasie Mszy św.: biskupa płockiego czy administratora apostolskiego?
Zawsze wymieniamy imię biskupa miejsca, czy jak wyrażamy się w liturgii - "naszego biskupa" Piotra - bo pozostaje on niezmiennie biskupem płockim.
Czy zna ks. Profesor kard. Nycza? Jakim jest biskupem?
Od 12 lat jest on naszym metropolitą. Choć nosi godność kardynalską, jest człowiekiem skromnym, bezpośrednim, konkretnym i prostolinijnym.