Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ogród w Kościele

Dziś odwaga nie jest w cenie, a żeby przyjść do seminarium, tego szczególnie potrzeba – uważają klerycy płockiego WSD.

W seminarium jest ogród: miejsce piękne, przeznaczone do rekreacji i kontemplacji. To swoiste drugie płuco dla tego wszystkiego, co dzieje się w kaplicy, na studium i w sali wykładowej. W pewnym sensie seminarium jest też ogrodem diecezji, bo w nim dojrzewają kandydaci do kapłaństwa. Tam spotykamy trzech nowych diakonów. Dzielą się swoim świadectwem powołania, które od kilkunastu dni nosi na sobie pieczęć święceń.

– Dziś odwaga nie jest w cenie, a żeby przyjść do seminarium, tego szczególnie potrzeba. Potrzeba jeszcze czegoś – łaski, aby się wznieść ponad lęk w sobie i odrzucić stereotyp, że to wstyd czy obciach – mówią diakoni Piotr, Krzysztof i Dariusz. Historia każdego z nich pokazuje, z jak różnych dróg i w jak różnym czasie powołuje Pan Bóg. Piotr Adamiak z parafii Szyszki k. Pułtuska po maturze poszedł na studia z matematyki. Po roku przerwał naukę i wstąpił do seminarium. – Osobista modlitwa, na której rozstrzygałem przed Bogiem, co mam wybrać, oraz wsparcie rodziny doprowadziły mnie do seminarium. Ważny dla mnie był również przykład księży, których spotkałem, oraz moi starsi koledzy z parafii, którzy również wstąpili do WSD. Pomyślałem, że i ja mogę pójść tą drogą – opowiada dk. Piotr.

– Jestem drugim powołanym z mojej parafii po przeszło 60 latach przerwy. Ale zanim wstąpiłem do seminarium, przez 15 lat byłem kelnerem i barmanem w jednym z podwarszawskich hoteli. Wierzę, że powołanie przeze mnie przyjęte było również wymodlone przez babcię. Gdy chciałem odczytać i zrozumieć, do czego wzywa mnie Pan Bóg, najwięcej światła i łaski otrzymywałem na adoracji Najświętszego Sakramentu – mówi 38-letni dk. Dariusz, pochodzący z parafii Dzierżenin k. Serocka. Z kolei dk. Krzysztof Węglicki z parafii Duczymin jest ósmym po wojnie powołanym z niewielkiej parafii k. Chorzel. Szczyci się, że w tym gronie jest również dominikanin o. Honoriusz Kowalczyk, legendarny duszpasterz młodzieży, zwany „poznańskim ks. Popiełuszką”.

– Moja babcia też modliła się o wnuczka księdza. Ja o tym wcale nie chciałem myśleć, więc gdy byłem już w szkole średniej, przedstawiłem jej moją dziewczynę, mówiąc, że już modlitwa w tamtej intencji nie ma sensu. Na trzy lata wyjechałem do Anglii i pracowałem w fabryce. Tam zobaczyłem, jak bardzo zagmatwane mogą być ludzkie historie. Patrzyłem na to i zaczynałem lepiej rozumieć, że może Pan Bóg czeka na mnie gdzie indziej. Przez ludzi dawał mi wiele znaków, a moja babcia nie przestawała za mnie się modlić... W ten sposób dotarłem do seminarium w Płocku. Babcia zmarła przed miesiącem, tuż przed moimi święceniami, ale ja wierzę, że ona jest w niebie – opowiada dk. Krzysztof. – Kto więc odczytuje taki głos, ma taką myśl, niech przyjdzie do seminarium, bo lepiej tu spróbować, niż potem żałować przez całe życie, że się nie spróbowało! – Paradoksalnie seminarium nie jest po to, aby zostać księdzem, ale żeby rozeznać powołanie. Tu się poznaje, jak piękna jest liturgia i osobista modlitwa, jak normalne jest życie we wspólnocie i jak uczy budowania dojrzałych relacji. Nie jesteśmy aniołami, ale normalnymi ludźmi – mówią z przekonaniem nowi płoccy diakoni.

Kto chciałby podjąć tak odważną decyzję, kto w tej intencji się modli i rozeznaje głos powołania, niech w najbliższych dniach zgłosi się do płockiego WSD. Wśród wymaganych dokumentów powinien złożyć: podanie o przyjęcie do WSD w Płocku, życiorys, świadectwo dojrzałości w oryginale, świadectwo ukończenia szkoły średniej, świadectwo chrztu, świadectwo bierzmowania, świadectwo ukończenia nauki religii, opinię księdza proboszcza, zaświadczenie lekarskie dla kandydata na studia, 5 fotografii, dowód osobisty, książeczkę wojskową, opłatę rekrutacyjną, podanie (druk) o przyjęcie do UKSW. Przyjęcie do seminarium odbędzie się na podstawie rozmowy rekrutacyjnej i egzaminu wstępnego, który odbędzie się 24 czerwca o godz. 10. Kandydaci są proszeni o wcześniejszy kontakt z rektoratem pod nr. tel. 24/ 264 32 62.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama