Na płockich Podolszycach Północnych, w parafii Świętego Krzyża odbył się pierwszy festiwal pieśni wielkopostnej.
Ten festiwal to jest święto muzyki chóralnej i wszystkich chórów naszej diecezji - ocenił ks. dr Andrzej Leleń, muzykolog przewodniczący jury sobotniego przeglądu. W ciągu tych kilku godzin nie brakowało emocji, ale wyjątkowym momentem był śpiew pieśni "Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony", już na zakończenie festiwalu. Wykonał go prawdopodobnie największy liczebnie chór, jaki kiedykolwiek wystąpił w tym kościele, bo utwór został zaśpiewany głosami wszystkich uczestników. A w festiwalu uczestniczyło 14 chórów z różnych części diecezji płockiej, które startowały w kategoriach: jednogłosowych lub dwugłosowych i wielogłosowych.
Wykonawcy przyjechali z Ciechanowa (Cantores Egregientes z parafii św. Tekli i Francesco z par. św. Franciszka z Asyżu), z Czerwińska, Dobrzynia nad Wisłą, Dobrzynia nad Drwęcą, Gostynina, Ligowa, Nasielska, Pomiechowa, Proboszczewic, Rogozina, a także z Torunia; były też oczywiście płockie chóry: z fary oraz z samej parafii Świętego Krzyża, która była gospodarzem przeglądu.
Nagrodę Grand Prix otrzymał wielogłosowy chór Lira z par. św. Wojciecha w Nasielsku, którym kieruje Joanna Ostaszewska. - Pieśń wielkopostna jest bardzo trudna, ale jednocześnie najpiękniejsza, bo dotyka sedna naszej relacji z Bogiem - przyznaje dyrygentka chóru, która odebrała m.in. obraz św. Jana Pawła II. Łączy się z nim pewne zobowiązanie - nasielski chór ma go przywieźć na przyszłoroczny przegląd i przygotować specjalny koncert.
- Triduum Paschalne jest dla nas bardzo ważnym okresem. Staramy się w nim uczestniczyć od początku do końca. Mamy w swoim repertuarze już dwie Pasje: św. Jana i św. Mateusza. Cały Wielki Tydzień to jest dla nas tak piękny czas, na który czekamy, i do którego się przygotowujemy - dodaje J. Ostaszewska.
Pierwsze miejsce (złoty dyplom) w kategorii chórów wielogłosowych w tym festiwalu zajął Cantores Egregientes z parafii św. Tekli w Ciechanowie, działający pod kierunkiem Bogumiły Nasierowskiej.
Drugie miejsce (srebrny dyplom) w tej kategorii zajęły równorzędnie chóry: Tibi Cantamus z parafii Świętego Krzyża w Płocku, Cantate Domine z parafii św. Anny w Pomiechowie oraz chór, który przyjechał z parafii św. Antoniego w Toruniu.
Trzecie miejsce (brązowy dyplom) jury zdecydowało się przyznać chórom: Soli Deo z parafii św. Bartłomieja w Płocku oraz Gaudium z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą.
W kategorii chórów jedno- i dwugłosowych główny laur przypadł chórowi z parafii św. Floriana w Starych Proboszczewicach. Drugie miejsce zajął chór z parafii św. Marcina w Gostyninie, natomiast trzecie miejsce równorzędnie: chór Dobrych Aniołów z parafii Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą (z najmłodszym składem wśród wszystkich wykonawców) oraz Eklezja z parafii św. Faustyny w Rogozinie.
Członkowie jury wręczyli laureatom nagrody finansowe, specjalne dyplomy oraz statuetki, wykonane specjalnie na ten festiwal. Te ostatnie są wymowną pamiątką. Jak wyjaśniał prowadzący festiwal ks. Jarosław Szumański, statuetki, nad którymi pracował sztab ludzi, składają się z krzyża (wykonał go ciechanowianin Mikołaj Kraśniewski), osadzonego na skale, symbolizującej codzienne trudy, przedsięwzięcia, wysiłki, a jednocześnie odpowiedzialność za śpiew w parafiach.
am