W Płocku rozpoczyna się nowy cykl spotkań o duchowości kobiety w ramach projektu, który powstał przy Fundacji "Wiara w biznesie".
Niełatwo być katoliczką w dzisiejszym świecie, uważają organizatorzy cyklu, bo oznacza to rozdarcie między wizją ubranej w wór pokutny i zaniedbanej kobiety, a wyzwoleniem kobiecym pragnącym wszelkiego równouprawnienia.
"Co współcześnie oznacza bycie katoliczką? Czy nauczanie Kościoła faktycznie jest za mało nowoczesne? Czy Kościół naprawdę ograniczę rolę kobiety, czy jednak był pierwszą instytucją, która właśnie dała jej pełnię praw?" - to pytania, które będą gdzieś podskórnie tętnić i powracać podczas comiesięcznych spotkań, z których najbliższe już 9 marca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy Starym Rynku w Płocku.
To część większego projektu, zatytułowanego "Oblicza kobiety", zapoczątkowanego jesienią ubiegłego roku przez młodą płocczankę Ewę Sztreker, wspieranej przez jej tatę Wojciecha Sztrekera, prezesa Fundacji "Wiara w biznesie", działającej od 2015 r., oraz brata Tomasza, młodego przedsiębiorcę i współorganizatora Polskiej Akademii Biznesu.
Obaj panowie w 2014 r. z powodzeniem zorganizowali w Orlen Arenie ogólnopolską konferencję dla przedsiębiorców, pragnąc wcielać w życie „wiarę w biznesie”, która była tematem przewodnim tamtego spotkania. Udało się im wówczas zaprosić do Płocka Chrisa Lowneya. Dawny nowicjusz u jezuitów został dyrektorem największego banku świata - J.P. Morgan, a w zarządzaniu nim wykorzystywał naukę św. Ignacego Loyoli.
Projekt "Oblicza kobiety" jest oczywiście skierowany tylko do pań i już zyskał pewną grupę stałych uczestniczek. Na początku było to ok. 40 osób, ale w niektórych spotkaniach wzięło udział nawet ok. 80 pań. Kim są? Zwykle to kobiety w przedziale wiekowym od 30. do 40. roku życia, w większości mamy, z różnym doświadczeniem zawodowym. Większość po prostu czuje potrzebę jakiejś zmiany w swoim życiu.
Skutecznym magnesem są ciekawi goście, a także szczerość i poziom merytoryczny ich przekazu. Na cykliczne spotkania, które odbywają się w murach Szkół Katolickich w Płocku, Ewa Sztreker zaprasza kobiety sukcesu, ale niekonieczne te z okładek "life-stylowych", popularnych pism czy programów telewizyjnych. Gościły tu m.in. wydawca Grażyna Kasprzycka-Rosikoń, aktorka Dominika Figurska, Ewelina Hein, która prowadzi warsztaty i bloga "Przepis na małżeństwo", a także płocczanka Agnieszka Krzętowska, wykładowca akademicki i doktor ekonomii, Halina Tudek, która w korporacji osiągnęła szczyty, i prawniczka Katarzyna Łodygowską.
- Mnie w tych spotkaniach uderza to, że każda z tych kobiet ma niezwykle silną osobowość, ale nie boi się przyznać do swoich słabości i opowiedzieć o swoich porażkach. Właściwie każda z naszych prelegentek mówiła o tym, że zmaga się dylematami na co dzień, ale zdołała połączyć macierzyństwo i pracę. Wszystkie mają niezwykły fundament w życiu i bez oporów mówią o tym, że budują swoje życie na Bogu i na przykazaniach - zwraca uwagę Ewa Sztreker.
W czasie tych spotkań bardzo często padają słowa: "przedsiębiorczość" i "sukces", ale ich definicje zyskują tu inny odcień. - Przedsiębiorczość jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka i nie ogranicza się tylko do prowadzenia działalności gospodarczej. Znacząco wpływa na kształtowanie naszej świadomości. Ma duży wpływ na nasze poglądy, postawy i zachowania. Przedsiębiorczość nie jest niczym innym, jak zarządzaniem własnym życiem - zauważa inicjatorka projektu "Oblicza kobiety", który opiera się na hasłach-filarach: "piękna", "mądra", "świadoma". Czwarty filar tego projektu to właśnie duchowość kobiety, który znajdzie swoje odzwierciedlenie we wspomnianych spotkaniach w płockim sanktuarium.
- Na tej drodze będą nam towarzyszyć zaskakujące postacie biblijne, charyzmatyczne święte, pierwsi ojcowie Kościoła, odważni prorocy i wiele innych postaci - mówi E. Sztreker. Nie bez powodu wśród patronek projektu znalazły się takie święte, jak Faustyna Kowalska, Teresa z Avila, Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) czy Joanna Beretta Molla - kobiety, które swoją przedsiębiorczość, swój sukces upatrywały w realizacji planu Bożego.
Pierwsze spotkanie w cyklu "Duchowość kobiety" - 9 marca, w godz. od 10.00 do 12.30 - będzie wejściem w Wielki Post. Na spotkanie złoży się m.in. konferencja duchowa, wspólna modlitwa, mały poczęstunek i rozmowa. - W trakcie spotkania będziemy stawiać sobie trudne i nurtujące nas pytania, razem szukając na nie odpowiedzi - zapewnia E. Sztreker. Spotkanie jest otwarte, ale warto zapisać się, wypełniając ankietę.