Bp Mirosław Milewski w płockiej Stanisławówce z niepokojem o powracających postulatach w sprawie usuwania wiary z przestrzeni publicznej.
Słowa biskupa wybrzmiały w szczególnym dla współczesnej historii Płocka kościele, "w którym w mrocznych czasach PRL-u, szczególnie stanu wojennego, modlono się o wolną Polskę i ludzką godność. W tym miejscu nie sposób nie podzielić się niepokojem i zjawiskami, które mnie niepokoją" - mówił biskup. W kazaniu odniósł się do podnoszonych na nowo przez środowiska lewicowo-liberalne postulatów konieczności rozdziału państwa i Kościoła oraz usunięcia religii ze szkoły.
- Paradoksalny wydaje się fakt, że w katolickim kraju wąska grupa lewicowych ideologów ogłasza antyklerykalne hasła, natychmiast podchwytywane przez niektóre media i część opinii publicznej. Czy polskie społeczeństwo naprawdę chce, aby ze szkół, urzędów i instytucji zniknęły krzyże? Czy polskie społeczeństwo naprawdę chce, aby ze szkół zniknęły lekcje religii? I czy chce, aby mniejszość narzucała im swe zsekularyzowane prawa i antywartości? Nie chcemy tego! My - ludzie wiary mamy swoje prawa zagwarantowane konstytucyjnie i nie chcemy, by traktować nas jako obywateli drugiej kategorii! - podkreślał biskup.
Przywołał słowa żydowskiego rabina Josepha Weilera, który przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka powiedział: "Ściana, z której usunięto by krucyfiks, nie byłaby ścianą neutralną, ale ścianą pustą, z której celowo usunięto krucyfiks. Również szkoła, z której usunięto by nauczanie religii, nie byłaby neutralna, ale byłaby szkołą, z której celowo usunięto lekcje religii. Decyzja taka byłaby objawem wrogości wobec zjawiska religii".
Jakiej postawy katolików dziś potrzeba wobec tych zjawisk? Niezmiennie - mówił biskup - potrzeba "ludzi wiernych swemu powołaniu, mających czas dla Boga i dla ludzi, i starających się im ulżyć, tak jak przed laty czynił wasz patron św. ks. Jan Bosko, założyciel Zgromadzenia Salezjańskiego". Potrzeba wychowawczej postawy dorosłych wobec młodych, która jest obecnością i towarzyszeniem, potrzeba - jak akcentował biskup - usilnej modlitwy za nich, aby "dorastając w cyfrowym świecie, wśród iPhonów i e-booków", nie przestali myśleć o sprawach wiary.
Uroczystość odpustowa była sprawowana w jubileuszowym roku 90-lecia istnienia tej płockiej parafii prowadzonej przez księży salezjanów.
Na następnej stronie czytaj kazanie bp. Mirosława Milewskiego wygłoszone w niedzielę 27 stycznia w parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.