Nowy numer 44/2020 Archiwum

To był rok! Część II

Co było ważne i ciekawe w minionych miesiącach, od maja do sierpnia w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego"?

Trzy dekady pasterzowania

W niedzielę Dobrego Pasterza bp senior Roman Marcinkowski dziękował za wieloletnią posługę biskupa pomocniczego diecezji płockiej. Wcześniej, w Wielki Czwartek jego rezygnację z pełnionego urzędu przyjął papież Franciszek, z racji na osiągnięcie kanonicznego wieku 75 lat i przejście na emeryturę.

- Twoje 32 lata posługi jako biskupa to ciągła i konsekwentna służba Kościołowi płockiemu - mówił podczas uroczystości biskup toruński Andrzej Suski, który jest kolegą z rocznika święceń kapłańskich bp. Romana. - Kochajmy nasze kapłaństwo i pogłębiajmy naszą więź z Chrystusem, by być autentycznymi świadkami Jego obecności, bo wciąż jesteśmy światu potrzebni - zaznaczył bp Roman Marcinkowski, na zakończenie liturgii w płockiej katedrze.

 

Wszystko postawić na Maryję

13 maja, dokładnie w 100 lat po tym, jak Matka Boża objawiła się po raz pierwszy trojgu portugalskim pastuszkom w Fatimie, diecezjanie płoccy zgromadzili się w ciechanowskiej parafii pw. MB Fatimskiej. Centralnym punktem uroczystości była Msza św., połączona z aktem zawierzenia diecezji Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. - Ewangelia i serce, to dwa wymiary życia chrześcijanina, które z mocą przypominają nam objawienia z Fatimy. Oto, co się liczy w życiu człowieka ochrzczonego! Oto, czym obdarowuje go wiara! Ewangelią i sercem! - mówił podczas uroczystości bp Piotr Libera. Przed Mszą św. wierni zgromadzili się przy figurze Matki Bożej i tak, jak prosiła Pani Fatimska, odmawiali Różaniec.

 

Nie zapominają o Działdowie

Po raz dziesiąty przeszła piesza pielgrzymka z Żuromina do Działdowa, szlakiem błogosławionych biskupów męczenników diecezji płockiej: abp. Nowowiejskiego i bp. Wetmańskiego. Zapoczątkowana przez ks. Janusza Nawrockiego, obecnie proboszcza parafii św. Barbary w Modlinie Twierdzy, pielgrzymka zgromadziła przez te lata nawet do 3 tys. uczestników. W tamtym roku w stronę dawnego obozu koncentracyjnego Soldau w Działdowie powędrowało 270 pątników, pod przewodnictwem ks. Mateusza Molaka.

- Wciąż idziemy do Działdowa, bo droga męczenników jest drogą życia i naszej pamięci. Chcę powiedzieć wszystkim młodym uczestnikom tej pielgrzymki, że "zachowali się, jak trzeba", bo okazali się wierni wartościom - mówił w czasie kazania ks. J. Nawrocki.

 

"Zjednoczeni" w amfiteatrze

Inicjatywa Wieczór Chwały salezjańskiego duszpasterstwa "Petroklezja" w Płocku od 10 lat gromadzi tysiące ludzi na modlitwie i adoracji. Przedwakacyjny, jubileuszowy Wieczór Chwały w płockim amfiteatrze odbywał się po hasłem "Zjednoczeni".

- Zmieniają się duszpasterze, młodzi dorastają, zakładają rodziny. Mimo że jest wiele serc, wiele osób, to zawsze jest ten sam Duch. Chcemy wyznać w tym wszystkim, że to jest dzieło Boże - mówił ks. Adam Węgrzyn, duszpasterz "Petroklezji" w Stanisławówce. Czuwanie było wielkim przedsięwzięciem, w które zaangażowała się ponad setka osób: chórzystów, aktorów, tancerzy, techników.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama