Nowy Numer 16/2024 Archiwum

To był rok! Część II

Co było ważne i ciekawe w minionych miesiącach, od maja do sierpnia w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego"?

Czas dla rodziny

W pięciu miastach naszej diecezji: w Mławie, Płocku, Ciechanowie, Pułtusku i Płońsku przeszły Marsze dla Życia i Rodziny, które w całej Polsce odbywały się pod hasłem "Czas dla Rodziny". Chyba najliczniejszy marsz przeszedł w Pułtusku, a wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy miasta, ale i z parafii całego dekanatu.

- W tym roku było to szczególnie święto dzieci komunijnych. Otrzymały one specjalne bony uprawniające do korzystania z atrakcji pikniku rodzinnego - powiedział ks. Wiesław Kosek, dziekan pułtuski. Najstarszym marszem familijnym w diecezji płockiej jest Płocki Marsz dla Życia i Rodziny. Ubiegłoroczny miał wyjątkową trasę - od parafii św. Maksymiliana Kolbego, przez most do parafii na Radziwiu. - Zwracajcie uwagę na pilną potrzebę, aby spraw rodziny, domu, najbliższych nie odsuwać na potem; aby mąż, żona, dzieci mogli liczyć na wasz czas - mówił bp Piotr Libera podczas Mszy św. rozpoczynającej to wydarzenie.

 

Pamięć o Rzezi Wołyńskiej

W czerwcu w Muzeum Mazowieckim w Płocku, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Historycznego im. 11 GO NSZ, otwarta została wystawa czasowa poświęcona Rzezi Wołyńskiej, czyli mordom dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności na Wołyniu w 1943 r. Zamordowanych w straszny sposób zostało wówczas ok. 130 tys. Polaków. Ekspozycja, złożona z fotografii i obszernego komentarza historycznego przyjechała z Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. Specjalnym gościem tego wydarzenia była Ewa Siemaszko, znawczyni tematu.

- Rzeszom chrześcijan przekręcano w głowach cały system wartości. Jest to wyrugowanie Boga, jako wyższej wartości, czyli zejście z pozycji chrześcijaństwa do pogaństwa, i to straszliwego - zauważyła badaczka, próbując wyjaśnić korzenie tamtej straszliwej rzezi.

 

Nowa wspólnota parafialna

W Płońsku, w zachodniej części miasta, powstała nowa parafia pod wezwaniem św. o. Pio. Jej proboszczem został mianowany ks. Tomasz Markowicz, który przez ostatni rok był oddelegowany do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Płońsku. Dekret bp. Piotra Libery, wszedł w życie od 16 czerwca i został odczytany w Boże Ciało w parafiach, z których powstała nowa płońska wspólnota. Zgodnie z postanowieniem biskupa płockiego powstała ona z podziału parafii: pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, oraz pw. św. Urbana w Baboszewie. Została włączona do dekanatu płońskiego.

 

Albertyński wzór

Rok 2017 przeżywany był jako Rok św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego, dawnego powstańca styczniowego, artysty-malarza, który porzucił sztukę, by poświęcić życie najuboższym i wyrzuconym na margines społeczeństwa. W diecezji płockiej kulminacją obchodów były uroczystości w parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim, w czas liturgicznego wspomnienia tego świętego. Diecezjalne uroczystości poprzedziła inscenizacja "Brat naszego Boga" w wykonaniu podopiecznych Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy św. Brata Alberta z Płocka. Kulminacyjnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego. - Łatwiej wrzucić żebrzącemu człowiekowi do puszki kilka złotych niż ofiarować mu chwilę uwagi i odrobinę miłości. Bo trzeba dać siebie. To trudne. Owszem. Ale to jest miłosierdzie, którego uczy nas św. Brat Albert - mówił w homilii bp Mirosław.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy