Ukazał się czwarty tom "Rocznika Przasnyskiego", czyli syntezy tego, co działo się kiedyś i dzieje się dziś w Przasnyszu i okolicach.
Publikacja, wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Muzeum Historyczne, została zaprezentowana podczas spotkania promocyjnego w muzeum. Zawartość nowego tomu jest bardzo ciekawa i może zainteresować nie tylko mieszkańców Przasnysza i jego okolic.
Jak mówił prowadzący spotkanie Piotr Kaszubowski, prezes TPZP i przewodniczący rady redakcyjnej "Rocznika", niemal połowę tomu zajmuje dział "Artykuły i rozprawy", w którym wyniki swoich prac badawczych zaprezentowało aż ośmiu autorów. Ich teksty zostały poświęcone m.in. udziałowi przasnyszan w powstaniu listopadowym, walkom na Płaskiej Górze koło Drążdżewa podczas powstania styczniowego, wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego na północnym Mazowszu i Kurpiowszczyźnie w 1930 r., walce z analfabetyzmem w powiecie przasnyskim w latach 1949-1951. Na szczególną uwagę zasługują dwa artykuły. W pierwszym z nich Jacek Furmańczyk z Płocka przybliżył dramatyczne okoliczności, w jakich podczas bitwy przasnyskiej 1915 r. w ręce carskich żołnierzy trafił sztandar jednego z niemieckich batalionów, jedyny zdobyty przez Rosjan na froncie wschodnim I wojny światowej. Natomiast Krzysztof A. Kierski z Olsztyna przedstawił działania inwigilacyjne komunistycznej bezpieki wobec ks. Witolda Sujkowskiego, wieloletniego proboszcza parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Krasnem. Co ciekawe, tekst ten powstał nie tylko w oparciu o dokumenty Służby Bezpieczeństwa, ale także na podstawie prowadzonej przez ks. Sujkowskiego kroniki parafialnej.
W dziale "Forum regionalne" o swojej bieżącej działalności informują Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej", Towarzystwo Przyjaciół Chorzel oraz Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Znajdujemy tam również zarys historii Związku Nauczycielstwa Polskiego w powiecie przasnyskim.
Z kolei w dziale "Kronika artystyczna" inicjatorka i koordynatorka Mazowieckiego Konkursu Literackiego, Bożenna Parzuchowska przypomniała jego wszystkie dotychczasowe edycje, których było już 10. Kilkakrotnie jego tematyka była inspirowana sprawami religii i wiary min. postaciami św. Stanisława Kostki, św. Jana Pawła II oraz 1050. rocznicy chrztu Polski. Tom ubogaciły utwory kilku laureatów konkursu.
Wojciech Ostrowski