Wsłuchując się w list polskich biskupów na 100. rocznicę objawień fatimskich, przypominamy homilię bp. Piotra Libery wygłoszoną przed tygodniem w Ciechanowie, w czasie diecezjalnych uroczystości w Ciechanowie.
Drugim fatimskim przesłaniem jest serce. "Na koniec zatriumfuje moje Niepokalane Serce" – tak nas zapewnia Matka Niebieska. W czasie pierwszego objawienia, 13 maja, dzieci zobaczyły najpierw jakby błyskawicę, niezwykłe światło, które było odbiciem tego światła, które się zbliżało. Później siostra Łucja wyjaśni, że światło to wskazywało na Niepokalane Serce Maryi, bo miesiąc później, 13 czerwca Matka Boża zapewni dzieci, że nigdy ich nie opuści i że Niepokalane Serce zawsze będzie ich ucieczką i drogą, która ich poprowadzi do Boga. "Mówiąc te słowa, ta Łaskawa Pani rozłożyła swe ręce i przeszyła nasze serca światłością, która z nich płynęła. Wydaje mi się, że tego dnia to światło miało przede wszystkim utwierdzić w nas poznanie i szczególną miłość do Niepokalanego Serca Maryi" – napisze siostra Łucja w swych wspomnieniach.
Zauważcie, że właśnie tę scenę objawień fatimskich przedstawia obraz na ścianie prezbiterium tego kościoła. Serce Maryi woła również "o więcej". Na początku objawień 13 maja Matka Boża zapytała trójkę pastuszków: "Czy chcecie ofiarować się Bogu przez przyjęcie wszelkich cierpień, które On zechce na was zesłać jako akt zadośćuczynienia za grzechy, którymi On jest obrażany, i za nawrócenie grzeszników?". "Tak, chcemy" – brzmiała ich wielkoduszna odpowiedź.
Kluczem jest tu serce, które żyje ofiarą, bo tylko takie serce będzie miało kiedyś udział w triumfie Serc Jezusa i Maryi. Na progu objawień fatimskich jest pokorne pytanie Maryi: "Czy mogę cię prosić o więcej? Ale wiedz, że w tym wesprze cię Boża łaska".
Przenieś – Siostro i Bracie – to pytanie naszej Matki na twoje życie. Co czujesz, gdy ktoś cię o coś prosi? Czy nie wypaliła się twoja bezinteresowność, wielkoduszność, ofiarność, a przede wszystkim świadomość, że żyjemy, cierpimy, kochamy nie dla samych siebie i naszych korzyści, ale dla Boga, dla bliźnich, dla Nieba! Tym pytaniem: "Czy chcecie?" Matka Boża pyta o naszą wewnętrzną wolność, o nasze serce i chce nas wyrwać z pychy i egoizmu. Wtedy dopiero Jej serce zatriumfuje w nas!
Powiedz – Droga Siostro i Drogi Bracie – kim teraz jesteś przed Maryją? Właśnie tego 13 maja Roku Pańskiego 2017, w tym kościele zawierzenia, kościele św. Jana Pawła II, przed figurą naszej Pani z Fatimy?
Otóż ty jesteś Jej Łucją, Franciszkiem i Hiacyntą! A więc kimś, komu Ona zawierzyła swoje sekrety i swoje tajemnice. Proszę Cię, a więc i ty zawierz Jej swoje życie.
wp