Mieszkańcy Przasnysza po raz trzeci uczestniczyli w Festiwalu Fabryka Światła.
Myśl przewodnią tegorocznej edycji stanowiły fraktale. Za tą poważnie brzmiąca nazwą kryją się obiekty określane jako samopodobne lub nieskończenie powtarzalne w formie. Choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy spotykamy je niemal na każdym kroku np. w przyrodzie. Budowę fraktalną ma np. drzewa, liście paproci czy kwiat kalafiora. Fraktale mają swoje zastosowanie także w świecie nauki: w matematyce, informatyce, biologii i nowoczesnych technologii. Wykorzystuje się je m.in. w grafice komputerowej, do badania struktury łańcuchów DNA, do przetwarzania i kodowania obrazów cyfrowych.
W fantastyczny świat fraktali wprowadziła uczestników festiwalu otwarta w Muzeum Historycznym wystawa grafik fraktalnych Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, światowej sławy artysty plastyka, prekursora sztuki laserowej i zastosowania nowoczesnych technik multimedialnych w pracy artystyczne, którego postać i dorobek artystyczny stał się inspiracją do zbudowania Fabryki Światła. Eksponowane prace, oparte na matematycznych wzorach, przepełnione różnorodnością form i barw wyobrażenia, przywodzą na myśl kosmiczne pejzaże i rzeczywistość przyszłości. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu specjalnych nakładek część tych grafik jest dostępna także dla osób niewidomych i niedowidzących. Niezwykłe prace przybliżają też inspirowane nimi, a przygotowane specjalnie na festiwal batiki, wykonane w Pracowni batiku "Mamut" Miejskiego Domu Kultury.
Z tematem festiwalu zmierzyli się również uczestnicy gry miejskiej "Fraktale są wśród nas", którzy podzieleni na sześć drużyn przemierzali miasto rozwiązując kolejne skłaniające to twórczego myślenia zadania.
Nie zabrakło też oczywiście wydarzeń łączących światło, dźwięk i muzykę. Pierwszym z nich był koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Matteo Mazzucca, jednego z największych ekspertów w nauczaniu włoskiej techniki śpiewu Passaggio, oraz towarzyszącego mu zespołu. Licznie zgromadzona na rynku miejskim publiczność usłyszała takie przeboje jak m.in. Volare, L’italiano, Che sarà, Azzurro. Wcześniej Matteo Mazzucca poprowadził warsztaty wokalne dla kilkunastu utalentowanych młodych wykonawców, którzy swoje umiejętności zaprezentowali występując jako suport przed jego koncertem.
Pełne ekspresji widowisko łączące ruch, pantomimę, taniec i elementy nowego cyrku oraz graną na żywo muzyką zaprezentował zespół teatru "Akt". Ich sztuka pt. "Poza czasem" to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi widza w nieznane, w głąb wyobraźni. Jest to także niezwykła opowieść, łączącej styl retro z fantastyką naukową.
Nową, kolejną już muzyczną inicjatywę Festiwalu Fabryka Światła stanowi powołanie Dziecięcego Chóru Festiwalowego pod kierunkiem Rafała Witkowskiego, organisty z przasnyskiej parafii św. Wojciecha. Do występu podczas festiwalu dzieci przygotowywały się m.in. podczas warsztatów z udziałem pedagogów znanego zespołu Chóru Stuligrosza – Poznańskie Słowiki.
Wojciech Ostrowski