Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zielna, zwycięska, sierpecka

- To świętowanie jest wyrazem naszego przywiązania do Maryi, naszej miłości do tej wyjątkowej Matki - mówił biskup płocki w Sierpcu.

Dzisiaj, oddając cześć Tej szczególnej Służebnicy Pańskiej, chcemy odnawiać naszą pobożność maryjną i umacniać nasze relacje z Panią Wniebowziętą. Tak, jak przed wiekami czynili to nasi ojcowie, chcemy z naszej polskiej, mazowieckiej, naszej sierpeckiej pobożności maryjnej uczynić tarczę, która będzie chroniła nas od zła. Chcemy uczynić z niej zbroję, która nie pozwoli nas skrzywdzić. Chcemy wykuć z niej miecz wiary, który pomoże nam pokonać nasze słabości i grzechy. Wiemy przecież, jak bardzo to jest potrzebne zawłaszcza teraz, kiedy tak zwany "nowoczesny świat" gubi się, odwraca się od Boga, odwraca się od Bożej Matki, odwraca się od Ewangelii. Jesteśmy świadomi, jak wielki wpływ na życie współczesnego człowieka mają tak zwane "media głównego nurtu". To przecież tam prym wiodą ci, którzy obrażają Boga, szydzą z przykazań i Kościoła, wyśmiewają się z naszego przewiązania do Maryi. Chrześcijanom z kolei odbiera się głos w imię politycznej poprawności i fałszywego szacunku dla tego, co odmienne. Obraźliwe słowa o katolikach przedstawiane są jako znak nowoczesności, zaś przypominanie podstawowych prawd wiary, czy przykazań Dekalogu określa się mianem próby budowania państwa wyznaniowego.

W tym kontekście ta prawdziwa pobożność maryjna, która polega na naśladowaniu Matki Najświętszej i życiu opartym na fundamencie autentycznej wiary, jest szczególnie ważna i potrzebna. Jej przykładem są piesze pielgrzymki na Jasną Górę i innych sanktuariów maryjnych. To, poniekąd, nasza polska specjalność. Wczoraj zakończyła się 35 Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pragnę w tym miejscu wyrazić słowa uznania i wdzięczności naszym pątnikom, którzy przez 9 dni wędrowali w deszczu, chłodzie do domu naszej Matki i Królowej.

Dziękuję również Wam – Kochani Czciciele Matki Niezawodnej Nadziei - za waszą obecność tutaj. Dziękuję za wspólną modlitwę, za udział w tej Eucharystii. Słowa wielkiego szacunku i wdzięczności kieruję do sióstr benedyktynek i księży pallotynów, którzy troszczą się o nasze sierpeckie sanktuarium.

W sposób szczególny dziękuję tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie w jakikolwiek sposób wsparli to miejsce kultu – włączając się chociażby w piękną inicjatywę: "Podaruj kamyk". Dzięki osobom, które otworzyły swoje serca na tę akcję, została podjęta budowa drogi procesyjnej z kostki granitowej wokół tutejszej świątyni - sanktuarium. Bóg zapłać tym, którzy okazują troskę materialną o to prastare miejsce kultu maryjnego.

Siostry i Bracia! Na zakończenie zwróćmy się do Maryi Wniebowziętej słowami papieża Franciszka, który niedawno gościł na polskiej ziemi i prośmy Ją gorąco:

Chroń nasze życie w Twoich ramionach: błogosław i umacniaj każde pragnienie dobra; ożywiaj i posilaj wiarę; wspieraj i rozjaśniaj nadzieję; rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie: prowadź nas wszystkich na drodze świętości.

Naucz nas swojej miłości i szczególnego upodobania dla maluczkich i ubogich, dla wykluczonych i cierpiących, dla grzeszników i serc zagubionych: wszystkich otocz Twoją ochroną i wszystkich przekaż Twojemu umiłowanemu Synowi, a Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi. Amen.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy