- Maryjo, Matko Jezusa i Matko nasza, dziś raz jeszcze składam Ci korne dzięki za to, że chciałaś być pośród ludu prastarej diecezji płockiej w swym pielgrzymującym wizerunku - mówił na jasnogórskim szczycie bp Piotr Libera.
Częstochowa,14.08.2016. Dziewiąty dzień XXXV Pieszej Pielgrzymki z Płocka na Jasną Górę. Szczęśliwi pątnicy dotarli przed tron Matki Bożej. Agnieszka Otłowska /Foto Gość - Na Jasnej Górze trzeba się wsłuchać w echo nauczania papieża Franciszka: o bliskości Boga i konkretnej obecności Maryi, oraz przypomnieć sobie, ile łask udzieliła nam Maryja - mówił bp Piotr Libera w kazaniu.
Zwłaszcza dla pielgrzymów z diecezji płockiej, ostatni czas był naznaczony spotkaniem z ojcem świętym i niezwykłą łaską nawiedzenia przez obraz Jasnogórski Kościoła płockiego. - Był to czas niezwykły, obfitujący w wiele łask. Czas uwielbienia Boga, ale i czas skruchy i nawrócenia z grzechów - mówił biskup płocki w kazaniu.
Publikujemy kazanie bp. Piotra Libery wygłoszone na jasnogórskim szczycie, w czasie Mszy św. wieńczącej 35. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę:
Pan nie chce, żeby się Go lękano jako możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie, czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami. Myśląc o darze tysiąclecia (chrztu) obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem, biorąc go za rękę i towarzysząc mu w wielu sytuacjach.
Czcigodni Księża Biskupi; Drodzy Kapłani; Kochane Siostry Zakonne; Umiłowani Pielgrzymi! Siostry i Bracia w Chrystusie Panu! Drodzy radiosłuchacze i telewidzowie!
Zaledwie kilkanaście dni temu te słowa wypowiedział z wysokości Jasnogórskiego Szczytu Papież Franciszek. Przypomniał nam wszystkim prawdę o bliskości Boga, który swoją obecnością chce przenikać naszą codzienność. Przypomniał, że nasz Bóg jest:
- Bogiem, który nieustannie człowieka szuka, o człowieka walczy.
- Bogiem, który człowieka chce prowadzić i umacniać swoim błogosławieństwem.
- Bogiem, który na przestrzeni dziejów towarzyszył całemu naszemu narodowi i każdemu człowiekowi z osobna.