GN 32/2018 Archiwum

Małe miasto wielkich bohaterów

Trwają obchody 40. rocznicy protestu robotniczego w Płocku, w których weźmie udział Prezydent RP. Wczoraj w ratuszu miejskim odbyła się konferencja naukowa z udziałem Zofii Romaszewskiej, prof. Jerzego Eislera i pięciu uczestników tamtego marszu.

W Płocku rozpoczęły się obchody rocznicy protestu robotników z 25 czerwca 1976 r.

Już dziś m.in. zostanie poświęcona tablica upamiętniająca uczestników protestu na budynku Książnicy Płockiej, dawnym KW PZPR, a następnie o godz. 18. na Starym Rynku rozpocznie się inscenizacja.

Kulminacją obchodów będzie jutrzejsza Msza św. w południe na Starym Rynku z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wcześniej złoży kwiaty przy Pomniku Protestów Robotniczych przed Stanisławówką.

Początkiem obchodów była wczorajsza konferencja naukowa, która odbyła się w płockim ratuszu.

Zanim przemówili uczestnicy tamtych wydarzeń, w holu ratusza została otwarta wystawa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, ilustrująca płocki protest. Protest w Płocku zapomniany i przesłonięty przez wypadki w Radomiu i Ursusie, jak zauważył przewodniczący Solidarności Regionu Płockiego Jerzy Obrębski podczas oficjalnego otwarcia. Na wystawie można zobaczyć, jak wyglądała demonstracja, jaka była jej trasa, jaki przebieg.

- Cieszę się, że w ratuszu ma miejsce wystawa, która dokumentuje te wydarzenia. Ta rocznica, protest i wszystkie wydarzenia mu towarzyszące zapisały się bardzo mocno w historię Płocka i historii Polski. Protest ten dał początek wielkiemu wydarzeniu, które 4 lata później stworzyło Solidarność. Nie tylko Związek Samorządny, ale przede wszystkim potężny ruch społeczny, który przyniósł Polakom wolność. Rola tego protestu polega też na tym, że wychodzący na ulicę ludzie musieli się wykazać olbrzymią odwagą - zaznaczył prezydent Nowakowski otwierając konferencję zorganizowaną wspólnie przez IPN, Urząd Miasta i Region Płocki Solidarności. - Protestujący płocczanie nie rzucali kamieniami, nie demolowali samochodów, a w gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR ciskali jedynie monetami, by pokazać, że nie są awanturnikami. O czerwcu ‘76 musimy i chcemy w Płocku pamiętać szczególnie mocno - powiedział Andrzej Nowakowski.

- Po raz pierwszy udało nam się zebrać tylu uczestników tamtego protestu, nigdy nie mieliśmy takiej okazji - stwierdził Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, który był moderatorem spotkania. - Dzisiaj mamy niebywałe szczęście, że gościmy na tej sali panią Zofię Romaszewską, która brała udział w pomocy represjonowanym. Kilka lat później tworzyła podziemne Radio „Solidarność”, tworzyła Komisję Interwencji i Samorządności NSZZ „Solidarność”, z której pomocy korzystali ludzie represjonowani, w tym również z Płocka. Jest również z nami w mojej ocenie najwybitniejszy historyk zajmujący się historią tamtego okresu, prof. Jerzy Eisler, który pomógł mi przez te 15 lat pracy w Instytucie Pamięci Narodowej zrozumieć, co to jest historia - dodał.

Prof. Eisler powiedział m.in. o stereotypach, które jego zdaniem pokutują w opisywaniu kolejnych polskich protestów robotniczych. - Chodzi o taki obraz, że w roku 1968 zbuntowali się przeciwko władzy studenci i młoda inteligencja, przy biernej postawie robotników, a nawet sprzeciwie. Potem w grudniu ‘70 na Wybrzeżu zastrajkowali robotnicy, a studenci pozostali bierni, wręcz wrodzy. W myśl tej relacji, w roku ‘76 zbuntowali się robotnicy, a po raz pierwszy poparła ich część inteligencji. I w roku 80-tym, jak w bajce, wszyscy trzymaliśmy się za rączki, młodzi, starzy, wykształceni, niewykształceni, wierzący, niewierzący, stworzyliśmy Solidarność, która zbuntowała się przeciwko czemuś czego nie było. Bo to jest kolejny mit, że było państwo komunistyczne - mówił prof. Eisler.

Jak wyjaśniał dalej, Polska była pod władzą komunistów, ale nie była Polską komunistyczną, bo w przeciwnym razie nie byłoby jedynie internowania kard. Stefana Wyszyńskiego, tylko by go zabito. - Nie byłoby wielu takich ludzi, jak siedząca koło mnie pani Zofia Romaszewska. Nikt nigdzie na świecie nie powiedział: „zbudowaliśmy państwo komunistyczne”, nawet w Związku Radzieckim, nawet w Północnej Korei. Może się czepiam, ale to jest okazja, byśmy budowali wspólnie historię bez lukru, bez zamazywań - stwierdził prof. Eisler. W jego ocenie czerwiec ’76 nie był przełomem, jeśli wciąż imieniem Edwarda Gierka, nazywa się ulice, skwery. A przecież, dowodził historyk, pod czujnym okiem Gierka, trwały „ścieżki zdrowia”, katowano zatrzymanych, działała propaganda i cenzura. Zdaniem historyka na tej ocenie zaważyła „większa kolorowość życia”, która pojawiła się w latach 70-tych i fakt, że Gierek na tle innych towarzyszy sekretarzy wypadał najbardziej korzystnie. - A ten „wspaniały” Gierek, wiele na to wskazuje, chociaż nie ma jeszcze twardych dowodów, był człowiekiem Moskwy - mówił prof. Eisler.

A jak wyglądał ten czerwiec ’76 w Płocku? Opowiadali o tym sami uczestnicy tych wypadków, wówczas pracownicy przede wszystkim Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych ale i Fabryki Maszyn Żniwnych.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma