"Czyż może być lepsza przełożona nad siostrę" - pisał bł. o. Honorat Koźmiński do m. Marii Izabelli Lebenstein - pierwszej przełożonej klasztoru klarysek kapucynek w Przasnyszu.
Matka Maria Izabella od Przenajświętszego Sakramentu - Franciszka Lebenstein - urodziła się 4 kwietnia 1838 r. w Gąsewie w ówczesnym Królestwie Polskim, w wielodzietnej rodzinie zubożałych ziemian. Rodzicami jej byli Wincenty i Teresa z Głódziów. Ukończyła Elementarną Szkołę Parafialną w miejscu swego urodzenia. Jako młoda dziewczyna wyemigrowała do pracy do Warszawy, gdzie jej starsze siostry prowadziły szwalnię. W stolicy uczęszczała do kościoła kapucynów przy ul. Miodowej, tam też poznała wybitnego kapłana i zakonnika o. Honorata Koźmińskiego i korzystała z jego posługi w konfesjonale. Dzięki pomocy o. Honorata odkryła swoje powołanie do świadczenia uczynków miłosierdzia ubogim i cierpiącym. W 1856 r. wstąpiła do nowo organizującego się w Warszawie zgromadzenia felicjanek. Podczas obłóczyn otrzymała imię s. Maria Izabella od Najświętszego Sakramentu. Była jedną z pierwszych towarzyszek założycielki Zofii Kamili Truszkowskiej - bł. Marii Angeli - w dziele opieki nad osieroconymi dziećmi i bezdomnymi kobietami.
W 1860 r. s. Izabella dołączyła do założonej w domu macierzystym zgromadzenia przy ul. Daniłowiczowskiej w Warszawie ścisłej klauzury, liczącej 11 sióstr.
Po upadku powstania styczniowego, w ramach represji, władze carskie dokonały dotkliwej kasaty klasztorów. W grudniu 1864 r. uległo również kasacie zgromadzenie felicjanek. Siostry czynne otrzymały nakaz zdjęcia habitów i rozejścia się do rodzin, zaś kilkanaście klauzurowych, w gronie których była również s. Izabella Lebenstein, przeniesiono do klasztoru bernardynek w Łowiczu. Do sióstr klauzurowych dołączyła założycielka i przełożona generalna m. Angela Truszkowska. W 1866 r. po wyjeździe m. Angeli Truszkowskiej z Łowicza do Krakowa, w celu ponownego organizowania zgromadzenia w Galicji, s. Izabella została wybrana na przełożoną sióstr klauzurowych. To w Łowiczu w 1870 r. felicjanki klauzurowe kierowane przez o. Honorata Koźmińskiego, przyjęły zredagowane przez niego konstytucje zakonne opracowane na wzór kapucynek rzymskich i zostały nazwane kapucynkami.
s. Donata Koska