Od dawna nie widziano w diecezji podobnej uroczystości, w której biskup płocki restytuował średniowieczną Kapitułę Kolegiacką i wprowadził w urząd jej członków: księży prałatów i kanoników gremialnych.
- Z okazji 940-lecia naszej diecezji postanowiłem odnowić tu, przy płockiej farze, jedną z najczcigodniejszych instytucji tamtego świetlanego, płockiego średniowiecza – kapitułę św. Michała. Dokonujemy dzisiaj wymownego, symbolicznego aktu - wywodzącego się także z tamtych czasów aktu instalacji księży prałatów i kanoników tej nowej kapituły - powiedział bp Piotr Libera w czasie uroczystej Mszy św. dziękczynnej za remont generalny kościoła św. Bartomieja, za jego podniesienie do godności kolegiaty i za przywrócenie Kapituły Kolegiackiej św. Michała.
- Zakończony remont naszego parafialnego kościoła wieńczy przywrócona jej godność kolegiaty oraz powracająca do tej świątyni , po 196 latach przerwy Kapituła Kolegiacka św. Michała - mówił na początku uroczystości ks. prał. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii kolegiackiej i prepozyt kapituły. Zwrócił uwagę, że wśród zadań, jakie stawiają sobie nowomianowani księża kanonicy jest powołanie fundacji, która będzie wspierała uzdolnioną młodzież z ubogich płockich rodzin.
Ks. biskup poświęcił dystynktoria, czyli krzyże kanonickie i nowe stalle, czyli ławy w prezbiterium, przeznaczone dla członków Kapituły Kolegiackiej. Dystynktorium kanonickie, które jest znakiem przynależności do kapituły ma formę krzyża maltańskiego: na awersie krzyża widnieje postać św. Michała Archanioła, w otoku jest uieszczony napis: "Quis ut Deus", to znaczy "Któż jak Bóg", na rewersie zaś znajduje się wizerunek św. Bartłomieja Apostoła.
Nowomianowani kanonicy złożyli wyznanie wiary i przysięgę, a następnie zajęli przygotowane dla nich miejsca. Są nimi następujący duchowni:
ks. prał. Wiesław Gutowski – proboszcz parafii św. Bartłomieja w Płocku,
ks. prał. dr Marek Jarosz – rektor WSD w Płocku,
ks. prał. prof. dr hab. Jan Krajczyński – sekretarz 43. Synodu Diecezji Płockiej,
ks. kan. mgr Andrzej Smoleń – proboszcz parafii św. Józefa w Płocku,
ks. kan. prof. dr hab. Leszek Misiarczyk – profesor WSD w Płocku,
ks. kan. Witold Godleś – proboszcz parafii św. Józefa w Zakroczymiu,
ks. kan. Janusz Zdunkiewicz – proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Pułtusku,
ks. kan. Grzegorz Jendrzejewski – proboszcz parafii św. Floriana w Orszymowie,
ks. kan. Tomasz Opaliński – proboszcz parafii św. Rocha w Janowie,
ks. kan. Zbigniew Rembała – rektor seminarium w Iquitos w Peru,
ks. kan. Szczepan Bugaj – dyrektor Caritas Diecezji Płockiej,
ks. kan. dr Tomasz Lewicki – dyrektor Płockiego Instytutu Wydawniczego.
ks. Włodzimierz Piętka