Od dawna nie widziano w diecezji podobnej uroczystości, w której biskup płocki restytuował średniowieczną Kapitułę Kolegiacką i wprowadził w urząd jej członków: księży prałatów i kanoników gremialnych.
- Pragnę, żebyście tworzyli kapitułę XXI wieku! Żebyście dawali wzór takiej kapituły! Niech ona będzie szczególnym miejscem intelektualnej i duchowej apologii wiary; apologii, świadczonej słowem i czynem! Zdobywajcie granty na pokazywanie blasku "świętego płockiego średniowiecza" i blasku wiary dzisiaj - tym, którzy widzą w niej ciemnogród... Fundujcie – zyskując sponsorów - stypendia, idące w tym właśnie kierunku... Ustanówcie "Nagrodę Michała Archanioła" dla młodych płocczan, potrafiących świadczyć o wierze! Wypowiadajcie się jasno w sprawach, w których Boże człowieczeństwo powinno być bronione! - mówił w homilii bp Libera.
Uroczystość z udziałem biskupa płockiego była okazją do podziękowania osobom, które przyczyniły się do remontu kościoła św. Bartłomieja. Bp Libera wręczył pamiątkowe ikony m.in. Adamowi Struzikowi, marszałkowi województwa mazowieckiego, Andrzejowi Nowakowskiemu, prezydentowi Płocka i prof. dr. hab. Robertowi Kunkelowi z Politechniki Warszawskiej
Liturgię Mszy św. uświetnił śpiewem Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W kościele można było oglądać dwie wystawy. Jedna ukazuje remont fary, druga to publikacje o farze. Warto wspomnieć przy tej okazji o dwóch najnowszych książkach: ks. Wiesław Gutowskiego o rewitalizacji zespołu zabytkowego Fara w Płocku i ks. prof. Michała Grzybowskiego o Kapitule Kolegiackiej św. Michała w Płocku.
Przy kolegiacie św. Michała w Płocku, w połowie XII wieku, została powołana Kapituła Kolegiacka św. Michała. W 1732 roku została ona przeniesiona do kościoła farnego św. Bartłomieja. Wtedy też świątynia została podniesiona do godności kolegiaty. W 1819 r. dokonano likwidacji Kapituły Kolegiackiej św. Michała. W Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2015 r., po 196 latach od likwidacji kapituły, biskup płocki podniósł płocką farę do godności kolegiaty i przywrócił w niej kapitułę.
ks. Włodzimierz Piętka