Tuż przed rozpoczęciem peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji odbyły się warsztaty pisania ikon, których uczestnicy tworzyli obrazy Bogurodzicy.
Jest piękny wiosenny dzień. W zaciszu pracowni plastycznej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu w skupieniu pracuje kilkanaście osób. W rękach pędzle, a przed nimi coraz wyraźniej widoczne ikony z wizerunkiem Matki Bożej. Przyciszony prawosławny śpiew dopełnia niezwykłą atmosferę. Co skłoniło uczestników warsztatów pisania ikon do poświęcenia trzech wolnych dni i spędzenia ich właśnie w taki sposób?
Warsztaty poprowadzili ikonopistka Anna Marjak i kulturoznawca Tomasz Burek z grupy Objazdowe Warsztaty Pisania Ikon, realizującej autorski projekt ”Warsztaty pisania ikon – Mandylion”. Ze swoimi weekendowymi kursami gościli już w wielu miejscowościach w Polsce, a także w Irlandii i na Słowacji. Do Przasnysza przyjechali po raz drugi.
Jak wyjaśnia Tomasz Burek, pomysł zorganizowania warsztatów pojawił się trzy lata temu podczas lubelskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, kiedy inicjatorzy grupy dostrzegli wielkie zainteresowanie chrześcijańskim Wschodem i ikonami.
–Jeżdżąc po Polsce dzielimy się tym, co każdy z nas znalazł i czym się zachwycił. Nie można tego zachować tylko dla siebie, trzeba przekazać dalej. Skupiamy się na tym co łączy nas ze Wschodem. Ikony nigdy nie były przedmiotem sporu między naszymi obrządkami. Są one sposobem nowego kontaktu z Bogiem dla wielu ludzi, którzy mają problemy z modlitwą – mówi instruktor.
Duchem modlitwą przepełnione są z resztą całe warsztaty. ”Ty Boski Mistrzu wszystkiego, co istnieje, oświeć i kieruj duszą i ciałem Twoich sług; prowadź ich ręce, aby mogli godnie i doskonale przedstawić Twój obraz, obraz Świętej Twojej Matki i wszystkich Twoich świętych ku chwale, radości i upiększeniu Świętego Twego Kościoła. Amen” – te słowa towarzyszyły uczestnikom warsztatów. - Od wieków dla ”ikonopisarza” środki artystycznego wyrazu, technologie malarskie, proces tworzenia ikony są modlitwą , dlatego każdy etap prac praktycznych grupa rozpoczyna wspólną modlitwą ikonografa - wyjaśnia Anna Marjak.
Wojciech Ostrowski