Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z pasją duszpasterza i katechety

Zanim otrzymał święcenia biskupie przetarł w diecezji wiele szlaków na polu katechezy i duszpasterstwa. Od 30 lat towarzyszy mu biskupie zawołanie: "Idąc, nauczajcie".

- W ciągu 20 lat mojej pracy kapłańskiej były mi zawsze bliskie sprawy katechizacji. W haśle biskupiego posługiwania umieściłem słowa: "Idąc, nauczajcie". Chcę nadal być wierny temu zawołaniu. Będzie to szczególne pole mojej posługi pasterskiej – mówił bp Roman Marcinkowski w przemówieniu po otrzymaniu święceń biskupich 13 kwietnia 1985 roku w katedrze płockiej.

Nieocenione jest jego doświadczenie i znajomość diecezji, księży i wiernych świeckich, które zdobył w ciągu 50 lat kapłaństwa i 30 lat biskupstwa. Właśnie dziś, 13 kwietnia mija 30 lat od dnia, gdy kard. Józef Glemp, prymas Polski udzielił w płockiej katedrze święceń biskupich ks. Romanowi Marcinkowskiemu.

W swoją nową posługę wszedł on z pasją duszpasterza i katechety, którą do dziś w nim podziwiamy. Jego nauczanie, a zwłaszcza udzielanie sakramentu bierzmowania są wymownym potwierdzeniem biskupiego zawołania: "Idąc nauczajcie".

Ksiądz biskup urodził się 28 lutego 1942 roku w parafii Szczutowo. 13 czerwca 1965 r. przyjął święcenia kapłańskie w płockiej farze, z rąk bp. Piotra Dudźca. Pracował jako wikariusz w Imielnicy, Ciechanowie, Pałukach, Bodzanowie i w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku. Odbył specjalistyczne studia z katechetyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama