Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pan podarował nam zmartwychwstanie

Biskup płocki przewodniczył uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej. Po Ewangelii wygłosił homilię, którą poniżej publikujemy.

1. Wysłuchaliśmy z uwagą w czytań ze Starego i Nowego Testamentu. Przygotowały nas one do trzeciej części ceremonii Wielkiej Soboty. Za chwilę rozpoczniemy bowiem liturgię chrzcielną. Dlatego chcę pochylić się teraz razem z wami nad strumieniem wody chrzcielnej. Ten strumień płynie już ponad 2000 lat. Tyle rzek wyschło. Tyle jezior straciło wodę. Zaś strumień wody chrzcielnej nie wysycha. On nie wyschnie nigdy, bo jego źródłem jest sam Jezus Chrystus. Byliśmy świadkami zatrzymania strumienia wody chrzcielnej. Próbował tego dokonać szatan.

To on skłonił serce Judasza do zdrady.

To on użył do tego celu całą starszyznę żydowską.

To on lękiem napełnił Piłata, który mimo niewinności wydał wyrok śmierci na Jezusa. Ostatecznie złożono w grobie Jezusa, źródło wody chrzcielnej. Woda z grobu nie daje życia, woda z grobu budzi odrazę, zabija. Lecz Jezus żyje! Grób Jego jest pusty. Źródło wody chrzcielnej żyje i obdziela życiem. Strumień ten dotarł do Polski z górą  tysiąc lat temu. Strumień wody chrzcielnej dotknął także mojej głowy i twojej także. Dotknął nas i wlał w nas nowe życie. Ono nazywa się "nieśmiertelność". To nowe życie wykiełkowało z grobu, który jest pusty. Zygmunt Krasiński w utworze "Przedświt" napisał: "Próbę grobu my odbyli, Prawem naszym zmartwychwstanie". To nowe życie nazywa się zatem zmartwychwstanie. Strumień wody chrzcielnej zaszczepił we mnie dar zmartwychwstania.

2. Słuchajcie, Kochani! Pan darował nam zmartwychwstanie. Ojciec przyjął ofiarę Syna Bożego i darował nam nowe życie, usynowił człowieka raz na zawsze. Nowe życie bierze początek w strumieniu wody chrzcielnej, do którego dostęp ma każdy. Każdy może zanurzyć się w tym strumieniu, jeśli tylko sam dobrowolnie przystąpi.

W dniu dzisiejszym katechumeni na całym świecie przystępują do chrztu. Nasz płocki misjonarz w Zambii – na przykład - Ks. Adam Pergół ochrzci w Mpunde w tę noc trzech dorosłych Afrykańczyków: dwie kobiety i mężczyznę. Kościół święty pomnaża dziś swoje szeregi. Niczym płodna matka wydaje nowe potomstwo do życia wiecznego. Strumień wody chrzcielnej daruje kolejnym dzieciom Boga dom w Kościele. Kościół staje się dla ochrzczonych domem. Nowi bracia i nowe siostry rodzą się w rodzinie Chrystusowej.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Anonim (konto usunięte)
    06.04.2015 12:57

    Ten diabeł jest jest jakoś za często przez podszepty brany za sprawce wszelkiego zła,jakbyśmy to sami czasem sami nie byli tego winii...a tu się to zwala na niego, a już się pomija
    prawie zawsze Anioła Stróża, coby też mógł nam czasem coś dobrego podszeptnąć , co też i czyni...

    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma