Nowy numer 25/2018 Archiwum

Maryjna studniówka

Zostało 100 dni na przygotowanie duchowego szlaku, na którym spotkamy Matkę Bożą Częstochowską.

Na pułtuskim rynku 20 czerwca powitamy obraz nawiedzenia. Od bazyliki kolegiackiej i od parafii św. Mateusza rozpocznie się nawiedzenie wszystkich parafii diecezji płockiej. Będzie się ono odbywało w roku jubileuszu 940-lecia istnienia diecezji płockiej.

Do tej diecezjalnej rocznicy dochodzą ogólnopolskie obchody 1050-lecia chrztu Polski oraz trwający w Kościele powszechnym Rok Życia Konsekrowanego, a także mający się rozpocząć 8 grudnia br. Nadzwyczajny Jubileusz - Rok Święty Miłosierdzia.

O zbliżającej się peregrynacji pisał bp Piotr Libera do księży diecezji płockiej w specjalnym liście z 1 stycznia. Napisał w nim m.in.

Szybkimi krokami, Umiłowani Bracia, zbliża się Nawiedzenie Parafii naszej Diecezji przez Maryję w Obrazie Jasnogórskim (20 czerwca 2015 – 11 czerwca 2016). Dlatego właśnie, chociaż wiem, jak bardzo absorbuje Was w tym czasie i ile sił kosztuje wizyta duszpasterska, pragnę przekazać Wam kilka refleksji, dotyczących tego niezwykle ważnego wydarzenia w życiu Kościoła Płockiego.

Najpierw pozwolę sobie Wam przypomnieć, że idea Nawiedzenia wzięła się stąd, iż uwięziony w Komańczy Prymas Tysiąclecia Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, przekazując tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu, prosił, aby 26 sierpnia 1956 roku, podczas uroczystości Jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski, Księża Biskupi wnieśli Cudowny Obraz Matki Bożej na Szczyt Jasnogórski. Gdy Biskupi dokonali tego aktu i udzielili Obrazem błogosławieństwa, wzruszeni wierni poczęli wołać: "Matko, nie opuszczaj nas!", "Pozostań z nami!". 2 listopada 1956 roku, wkrótce po powrocie z więzienia, Ksiądz Prymas przybył na Jasną Górę. Zapoznano go wtedy z ideą Nawiedzenia, zrodzoną z tego wołania ludu Bożego. "To byłoby przedłużone ramię Dziewicy Wspomożycielki!" – odpowiedział Sługa Boży i zaakceptował tę myśl.  W rezultacie 11 kwietnia 1957 roku obradująca na Jasnej Górze Konferencja Plenarna Episkopatu Polski uchwaliła przeprowadzenie dzieła NAWIEDZENIA-PEREGRYNACJI we wszystkich parafiach naszej Ojczyzny.

« 1 2 3 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma