Publikujemy homilię biskupa płockiego wygłoszoną w czasie Mszy św. w bazylice katedralnej, w 84. rocznicę objawienia wizerunku Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej w Płocku.
„Wspomnij na swoje miłosierdzie, Panie,
na swoją miłość, która trwa na wieki…” Ps 25 (24)
1. Czyż to nie dziwne, że właśnie dzisiaj - w 84-tą rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie, starotestamentalny Psalmista przypomina nam prawdę o Bożym miłosierdziu – "o miłości, która trwa na wieki”?
Autor natchniony przypomina nam w ten sposób, że Bóg nie stał się miłosiernym dopiero na etapie Nowego Testamentu. Nie, miłosierdzie było Jego odwiecznym przymiotem. To ludzie musieli dojrzeć do tego, aby tę prawdę poznać, przyswoić i zrozumieć. Pan, poprzez wieki, stopniowo, ale coraz wyraźniej odsłaniał siebie człowiekowi: zarówno poprzez kolejne księgi Biblii, jak i poprzez Tradycję.
2. Wsłuchani w liturgię słowa I Niedzieli Wielkiego Postu, możemy przecież pytać: Czyż przymierze zawarte z Noem po potopie nie było swoistym przejawem Bożego Miłosierdzia? "A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie jakiegokolwiek jestestwa.” (Rdz 9,14-15) Możemy pytać: czy przypomniana przez św. Piotra Apostoła w drugim czytaniu śmierć Chrystusa, który „umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem” (1 P 3,18), nie była najwyższym przejawem miłości Boga do człowieka?
3. Na przestrzeni ludzkich dziejów, Bóg odsłaniał przed naszymi przodkami prawdę o swoim miłosierdziu. Robił to stopniowo, powoli, aż wreszcie 22 lutego 1931 roku, Zbawiciel ukazał się Siostrze Faustynie Kowalskiej i powiedział: "Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie" (Dz. 47).
Od tego momentu, właśnie tutaj - w Płocku, rozpoczęła się w sensie ścisłym misja s. Faustyny jako Sekretarki i Apostołki Bożego Miłosierdzia, przekazującej przesłanie Pana Jezusa - Orędzie Miłosierdzia dla całego świata.
red. /wp /ak