Wydarzyło się w 2014 roku - III

To był bogaty i intensywny czas, na który złożyły się ważne wydarzenia w Kościele płockim, wybory samorządowe, wielkie remonty i ciekawe wydarzenia kulturalne.

 

Złoty remont szkoły

7 listopada. Konferencją z udziałem prezydenta miasta, marszałka województwa i biskupa płockiego, a także absolwentów, zakończył się oficjalnie remont i rewitalizacja zabytkowej części Liceum im. Marsz. S. Małachowskiego w Płocku. Kompleksowym pracom zostało poddane dawne Kolegium i Kolegiata św. Michała. Dawną świetność odzyskała aula szkoły, dawna kaplica, skrywająca przez kilka dziesiątków lat pod tynkiem malowidła autorstwa Władysława Drapiewskiego.

- To wielkie dzieło: projektantów, inżynierów, konstruktorów, konserwatorów, archeologów, malarzy, fotografów i przede wszystkim robotników. Nazwaliśmy nasz remont złotym remontem. Był bardzo kosztowny, ale dał złote rezultaty – mówiła podczas uroczystej konferencji Renata Kutyło – Utzig, dyrektor liczącej 8 wieków Małachowianki.

Rewitalizacja zespołu zabytkowego trwała od jesieni 2012 r. i kosztowała 30 mln zł.

 

Wyborcze roszady

16 listopada. W całej Polsce trwała I tura wyborów samorządowych 2014 r. które będą na długo zapamiętane, głównie z powodu długiego oczekiwania na wyniki głosowań, na skutek awarii systemu PKW. Odnotowano też dużą liczbę nieprawidłowości, korupcji wyborczych, czy prób łamania ciszy wyborczej, także lokalnie, na północnym Mazowszu. Dobrym zjawiskiem była natomiast stosunkowo dobra frekwencja wyborcza – średnio ok. 41 proc., zwłaszcza w powiatach: sierpeckim, pułtuskim makowskim i żuromińskim.

W pierwszej turze swoich prezydentów wybrały m.in.  miasta: Płock, Mława, Przasnysz, Rypin. Na drugą turę musiał poczekać Ciechanów, gdzie został wybrany jeden z najmłodszych kandydatów w Polsce do fotela włodarza miasta, a także Płońsk, Gostynin, Zakroczym, Żuromin.

Wygranym tych wyborów samorządowych, także na Mazowszu, jest ugrupowanie ludowców, które będzie rządziło w koalicji z PO (np. w Płocku), lub PiS (w Ciechanowie).

W seminarium o wolontariacie

14-15 listopada. Koło Naukowe Wyższego Seminarium Płockiego zorganizowało już 37. sympozjum, którego temat tym razem brzmiał „Miłosierdzie kluczem do nieba”. Naukowe konferencje dla duchownych i świeckich poprzedziła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, pod przewodnictwem abp. Wojciech Polaka, Prymasa Polski.

Ksiądz Prymas zachęcał w swojej homilii do postawy gotowości u słuchania, zgodnie ze słowami Ewangelii: „Czuwajcie i bądźcie gotowi”.

- Taka postawa może nas ustrzec przed beztroskim i powierzchownym przeżywaniem swego życia, jak mówi Ewangelia: ”Jedli i pili, kupowali i sprzedawali”. Jezus przestrzega przed beztroskim używaniem dóbr materialnych, a z drugiej strony pragnie wyzwolić w nas pozytywną odpowiedź w postawie daru z siebie, ofiarowania swoich umiejętności, wrażliwości serca, tracenia siebie, aby swoje życie oddać prawdziwie i do końca – mówił w homilii ks. prymas.

Gośćmi sympozjum WSD byli w minionym roku m.in.: dr Wioletta Szymczak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Dariusz Pietrowski, szef Stowarzyszenia „Centrum Wolontariatu”.

- Miłość bliźniego, wrażliwość zwłaszcza na ubogich to wartości tych, którzy działają dla innych. Bardzo potrzeba nam tych konkretnych osób, bo to one są nośnikami pomocy i miłości – przekonywała dr Szymczak. Z kolei szef Stowarzyszenia „Centrum Wolontariatu” m.in. zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko przenoszenia punktu ciężkości w wolontariacie z osoby ludzkiej na działania ekologiczne, środowiskowe, skierowane na zwierzęta.

Ważnym punktem sympozjum był panem dyskusyjnym poświęcony rodzinom wielodzietnym – przywilejom, pomocy, na jaką mogą liczyć ze strony państwa i Kościoła, ale i o wielu brakach w rozwiązania prawnych i administracyjnych, utrudniających życie takich rodzin. Panel, z udziałem prezydenta Płocka, poprowadził redaktor Jan Pospieszalski.

Prof. Maria Ryś była jednym z gości sympozjum AK   Prof. Maria Ryś była jednym z gości sympozjum AK
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Pytania o ewangelizację

22 listopada. „Droga, Prawda i Życie współczesnego człowieka” – pod takim hasłem odbyło się VII sympozjum Akcji Katolickiej DP. Do sympozjalnej mównicy zostali zaproszeni: ks. prof. Tadeusz Borutka, prof. Maria Ryś, dr Iwona Zielona, ks. kan. Marian Ofiara, proboszcz  parafii w Działdowie i Grzegorz Kasjaniuk, dziennikarz muzyczny i ewangelizator.

- Odczuwamy w naszych sercach niepokoje i trudności, które dotykają ludzi młodych, opóźniają realizację projektów życiowych. Jesteśmy świadkami rozdrobnienia osłabiającego więzy międzyludzkie, spychającego na margines ludzi starszych. Nie chcemy, ani nie możemy się z tym pogodzić. Odnawiamy więc naszą chrześcijańską odpowiedzialność za losy współczesnego człowieka. Wzywa nas ona do promowania i rozpalenia z nową siłą prawdy o człowieku zawartej w Ewangelii – powiedział podczas otwarcia sympozjum bp Piotr Libera.

- Jak ewangelizować życiem? Zacznę od autentyczności. Dlaczego Jana Paweł II tak bardzo pociągał ludzi, mimo że nie mówił łatwych rzeczy? Dlatego, że był autentyczny. Naszym nauczycielom, których kształcimy na podyplomowym studium, mówimy zawsze „pamiętajcie, możecie czasem być jedną, jedyną Ewangelią, którą przeczytają wasi uczniowie”. To wasze życie będzie decydowało o dalszym życiu tego człowieka – mówiła w swoim wystąpieniu prof. Maria Ryś.

Obrady synodalne

29 listopada. W bazylice katedralnej płockiej odbyła się V sesja plenarna 43. Synodu Diecezji Płockiej. Przyjęto w jej trakcie dokumenty o duszpasterstwie, życiu liturgicznym i sakramentalnym, życiu konsekrowanym oraz o strukturach i instytucjach diecezjalnych.

- Ukończyliśmy ważną fazę naszych prac synodalnych – powiedział bp Piotr Libera na zakończenie dwugodzinnych obrad w katedrze. – Ale nie zapominajmy: synod wciąż trwa!! Wciąż także proszę Was o modlitwę do Ducha Świętego, aby naszemu Kościołowi towarzyszyły synodalne charyzmaty, takie, jak te, które w tak świetlany sposób ujawniły się w życiu: śp. ks. Piotra Błońskiego, wikariusza tej katedry, śp. pana prezydenta Andrzeja Drętkiewicza i śp. ks. prof. Tadeusz Żebrowskiego. Trzeba nam tych charyzmatów, by nie zwyciężała w naszych sercach: niechęć, pesymizm, czarnowidztwo, projekty nie do zrealizowania czy pomysły wynikające z próżności. Zapraszam więc do mniejszych lub większych, ale konkretnych działań – mówił bp Libera.

 

Zakony świętują

30 listopada. Mszą św. w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza płockiego rozpoczęły się diecezjalne obchody Roku Życia Konsekrowanego. Eucharystię, z udziałem przedstawicieli zgromadzeń męskich i żeńskich naszej diecezji, koncelebrowali m.in. księża salezjanie z Płocka i Czerwińska n. Wisłą oraz kapłani diecezjalni, posługujący zgromadzeniom zakonnym.

- Osoby konsekrowane tak bardzo wrosły w naszą codzienność, że już ich prawie nie zauważamy. Niewiele też słychać o zakonnikach i zakonnicach w mediach, a przecież pracują w szpitalach, hospicjach, sierocińcach, domach opieki społecznej, szkołach i przedszkolach, prowadzą różnorakie dzieła charytatywne, służą nam i naszym rodzinom. Wykażmy większe zainteresowanie życiem osób konsekrowanych, nawiążmy bliższy kontakt z nimi, próbujmy zrozumieć wybór ich drogi – mówił bp Libera do zgromadzonych w katedrze.

 

- Mówcie nam o waszej drodze wybrania, o doświadczeniu Chrystusa, abyśmy tworzyli klimat zrozumienia i akceptacji. Jest on tak ważny zwłaszcza dla budzenia nowych powołań - mówił w kazaniu ks. Bogdan Czupryn, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

am