To był bogaty i intensywny czas, na który złożyły się ważne wydarzenia w Kościele płockim, wybory samorządowe, wielkie remonty i ciekawe wydarzenia kulturalne.
W Smardzewie przed jasnogórskim wizerunkiem
4 października. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie III pielgrzymkę diecezjalną przeżywali członkowie i sympatycy kół różańcowych. Przybyło ok. 4 tys. wiernych z ponad 80 parafii. Przyjechało także 250 małych uczestników z Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, którzy poprowadzili modlitwę różańcową podczas tej uroczystości.
Pielgrzymka była jednocześnie diecezjalną inauguracją dziewięciomiesięcznej nowenny Maryjnej, przygotowującej nas do peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej; kopii cudownej ikony.
Dlatego podczas tej pielgrzymki specjalne konferencje głosili ojcowie paulini z klasztoru na Jasnej Górze. – Maryja gestem i wzrokiem prowadzi nas do pojednania z Chrystusem. Wy dobrze to odczytujecie, stojąc po dwie godziny w kolejce do spowiedzi – zauważył o. Melchior Królik, który przypomniał wydarzenia, związane z peregrynacją Obrazu przed 40 laty.
Nowennę i czekającą nas peregrynację bp Libera nazwał czasem łaski, wielkim darem ale i zadaniem dla każdego człowieka.
Msza pogrzebowa śp. Andrzeja Drętkiewicza, pierwszego niekomunistycznego prezydenta Płocka
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Pożegnanie prezydenta
6 października. Mieszkańcy Płocka pożegnali Andrzeja Drętkiewicza, pierwszego, niekomunistycznego prezydenta miasta i ostatniego wojewodę płockiego, który zmarł po krótkiej, niespodziewanej chorobie, 30 września. Msza żałobna z udziałem parlamentarzystów ziemi płockiej, władz miasta i samorządu, odbyła się w bazylice katedralnej, a przewodniczył jej bp Piotr Libera.
- Andrzej Drętkiewicz - uczciwy, skromny, Boży człowiek... Dobry Samarytanin, do którego prosto i zwyczajnie odnoszą się słowa św. Pawła: „Czy zabiegam o względy ludzi, czy raczej Boga? Czy ludziom staram się przypodobać? Gdybym jeszcze teraz ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusa”. Andrzej Drętkiewicz nie zabiegał o to. Nie starał się ludziom przypodobać, lecz Bogu. Był sługą Chrystusa – mówił w kazaniu żałobnym ordynariusz płocki, przypominając jednocześnie liczne zasługi zmarłego.
Obecny w katedrze Wojewoda Mazowiecki przekazał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany pośmiertnie Andrzejowi Drętkiewiczowi.
Uroczystości pogrzebowe w płockiej katedrze, odbyły się z wartą honorową Straży Miejskiej, licznymi pocztami sztandarowymi i reprezentacjami różnych środowisk Płocka.
Forum o sumieniu
25 października. Roman Kluska, znany przedsiębiorca, twórca i były prezes spółki giełdowej Optimus SA, był jednym z gości I Ogólnopolskiego Forum Chrześcijańskiego Ekonomia Sumienia w Płocku.
Gość forum opowiadał o swojej drodze do spektakularnego sukcesu w biznesie, o aresztowaniu i oskarżeniu o „przestępczość zorganizowaną” i o swojej walce z aparatem państwowym. Dziś, z powodzeniem zajmuje się produkcją zdrowej żywności, opatrzonej marką „Prawdziwe Jedzenie”. W Płocku mówił o tym, jak uratowała go wiara, zaufanie Bogu i czytanie „Dzienniczka” s. Faustyny.
- Nie tylko zacząłem czytać, ale żyć tym Dzienniczkiem. I zacząłem żyć w relacji z Panem Bogiem. Tylko jak się wszystko ma, to bycie dobrym, miłosiernym jest stosunkowo proste. I całe szczęście, że spotkałem „Dzienniczek”, bo przychodził czas trudnych wyborów –wspominał Roman Kluska.
To właśnie wybory sumienia były tematem październikowego forum ludzi biznesu, na którym szukano odpowiedzi na pytania: jak zarządzać swoją firmą, relacjami biznesowymi, swoim domem rodzinnym w zgodzie z sumieniem. Wydarzenie było przedsięwzięciem Polskiej Akademii Biznesu i Centrum Kultury Chrześcijańskiej „Agape”, działającym przy parafii św. Krzyża w Płocku. – Nam zależy na tym, aby zbudować chrześcijańską markę biznesu i sukcesu – przekonują inicjatorzy wydarzeń, ojciec i syn- Wojciech i Tomasz Sztreker.
am