Od Orszaków Trzech Króli do kanonizacji Jana Pawła II - tak wyglądał początek mijającego roku: od stycznia do kwietnia.
Ekumeniczne przełomy
12 marca. Ukazała się książka ks. prof. Henryka Seweryniaka ”Święte Oficjum a Mariawici”. Prace nad publikacją trwały kilkanaście lat i wymagały kwerendy w watykańskich archiwach. Autor zauważa, że ”kwestia mariawicka” od samego początku wzbudzała w Polsce ogromne dyskusje, napięcia i kontrowersje, ale nikt z dotychczasowych badaczy tego zagadnienia nie wykorzystał wszystkich archiwaliów mariawickich, zwłaszcza tych przechowywanych w Watykanie.
– Moja książka ma przede wszystkim charakter dokumentacyjny: przedstawiam w niej, tłumaczę i streszczam niemal wszystkie zachowane w archiwum Kongregacji Nauki Wiary, dokumenty dotyczące kwestii mariawickiej – powiedział ks. Seweryniak w rozmowie z ”Gościem Płockim”.
Od lat jestem zaangażowany w dialog z braćmi mariawitami. Zawsze byłem przekonany, że dramatyczny podział, jaki dokonał się w Płocku, również tutaj może zostać zakończony. (…) Musimy naszymi ludzkimi siłami ”pomagać Duchowi Świętemu” i współpracować z Nim przez zmierzanie do prawdy w miłości. Na tym fundamencie powstała Komisja Mieszana do spraw Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem Katolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów. I właśnie wtedy, na prośbę strony mariawickiej, podjęliśmy badania archiwaliów, przechowywanych w Stolicy Apostolskiej. Okazało się, że są tam przekazywane niemal wszystkie pisma, petycje, prośby, oświadczenia, decyzje związane z tą kwestią. Nie można ich pomiąć w naszym poszukiwaniu prawdy w miłości. I właśnie dlatego wracamy do tej historii – powiedział w rozmowie z ”Gościem Płockim” ks. prof. Henryk Seweryniak.
Bliżej Światowych Dni Młodzieży
Ponad 700 młodych osób wzięło udział w inauguracji przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji płockiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość
12 kwietnia. – Dla nas Światowe Dni Młodzieży 2016 roku rozpoczęły się już w tę Niedzielę Palmową. Potrzebujemy solidnego duchowego przygotowania, wielkiej ewangelizacji, wspólnej pracy w parafiach, dlatego do Płocka zaprosiliśmy kilkuset młodych ludzi z całej diecezji – mówi ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM w 2016 roku.
W dwudniowym spotkaniu w Orlen Arenie wzięło udział 750 osób. Prawie z każdej parafii przyjechały delegacje młodzieży. Wśród nich było 40 wolontariuszy ”Patrolu Studnia”. – W 2016 roku do naszej diecezji przyjedzie około pięciu tysięcy młodzieży. Naszym atutem jest fakt, że ten region jest położony w centrum Polski. Mamy lotnisko w Modlinie, miejsce pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie w Płocku, wreszcie jesteśmy diecezją pochodzenia św. Stanisława Kostki – to są magnesy, które z pewnością przyciągną wielu młodych ludzi z całego świata – zauważa ks. Grzelczyk.
W Płocku wcześniej rozpoczęło działalność diecezjalne biuro Światowych Dni Młodzieży. Kwietniowe spotkanie młodych dało początek tworzeniu parafialnych centrów Światowych Dni Młodzieży.
Spełnione "Santo subito!”
W kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie wzięło udział kilkaset osób z diecezji płockiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość
27 kwietnia. To były papieskie dni. W naszej diecezji obchody kanonizacji Jana Pawła II, przez płockie sanktuarium na Starym Rynku, ściśle były związane z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia, wszak była to druga niedziela po Wielkanocy. – W naszym przygotowaniu chodziło o budzenie słowa i świadectwa świętego życia Jana Pawła II. Byliśmy świadkami jego pontyfikatu i oklaskiwaliśmy jego słowa. Przyszedł czas, aby je obudzić i wprowadzić w życie – mówił ks. Marek Smogorzewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. - Kilkaset osób z diecezji uczestniczyła w kanonizacji w Watykanie, na czele z księżmi biskupami Piotrem Liberą i Romanem Marcinkowskim.
- Św. Jan Paweł II przypomniał nam, że miarą życia chrześcijańskiego jest świętość. Jednym z owoców pontyfikatu Jana Pawła II jest z pewnością coraz większa świadomość powszechnego powołania do świętości, że świętość jest miarą życia człowieka ochrzczonego. Wśród osób, które odwiedzają nasz klasztor, widzimy, jak wiele z nich szuka Boga, chce świadomie i głęboko przeżywać swoją wiarę. Przychodzą do nas, piszą, opowiadają o wierze i dzielą się nią. Jan Paweł II uczył nas Ewangelii słowem i czynem. Ci, którzy do nas przychodzą, właśnie w taki sposób próbują przekładać charyzmat Jana Pawła II na swoje życie: słowem i czynem – powiedziała w rozmowie z ”Gościem Płockim” s. Maksymiliana Wesołowska, przełożona wspólnoty Mniszek Klarysek Kapucynek z Przasnysza.
wp