Wydarzyło się w 2014 roku - I

Od Orszaków Trzech Króli do kanonizacji Jana Pawła II - tak wyglądał początek mijającego roku: od stycznia do kwietnia.

U papieża Franciszka

Plac św. Piotra w Watykanie   Plac św. Piotra w Watykanie
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość
3 lutego.
Wraz z innymi polskimi biskupami, bp Piotr Libera udał się do Rzymu z wizytą ”ad limina apostolorum”. Tej uświęconej tradycją pielgrzymce biskupów do grobów apostolskich, towarzyszy spotkanie z papieżem i z przedstawicielami Kurii Rzymskiej. Najważniejsza była modlitwa i pielgrzymka do bazylik świętych: Piotra na Watykanie, Pawła za Murami, Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Później były spotkania z ojcem świętym 3 i 7 lutego oraz Msza św. z papieżem w Domu św. Marty, wreszcie ważne wizyty w kongregacjach i papieskich radach oraz spotkania z innymi biskupami. Właściwy ton wszystkim spotkaniom nadał sam papież. – Kształtujcie już w młodym pokoleniu ducha misyjnej otwartości, aby głosić żywego Jezusa. Pamiętajcie o sakramencie pokuty, pilnujcie tego, bo to coś ogromnie ważnego! – mówił papież do grupy biskupów, w której był obecny również bp Piotr Libera.

- Nasze spotkanie było mocnym chodzeniem po ziemi, popartym osobistym doświadczeniem i praktyką duszpasterską. W tej rozmowie lepiej poznaliśmy naszego ojca świętego, w duchu braterstwa, szczerości, ale też poczuciu humoru – powiedział w rozmowie z ”Gościem Płockim” bp Libera.

Dziecko w oknie życia

12 lutego. Przy płockim sanktuarium Bożego Miłosierdzia ktoś pozostawił małe dziecko. – Było około godz. 13, na Starym Rynku był gwar i tłumy młodzieży, bo odbywały się próby przed wspólnym tańcem poloneza płockich maturzystów. Właśnie w tym czasie ktoś zostawił w oknie życia małe zawiniątko. Wtedy też w klasztorze włączył się alarm. Gdy do okna poszła odpowiedzialna za to miejsce s. Lucjana znalazła noworodka. – Dziecko było spokojne, nie płakało, wydawało się zdrowe i zadbane. Obok niego była kartka z podanym imieniem: ”Zosia” i datą urodzenia. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia dziękują za uratowany dar życia. – Cieszymy się, że to dziecko znalazło się w naszym oknie. To zdarzenie ukazuje sens tego miejsca i wartość życia, zwłaszcza słabych i bezbronnych – powiedziała s. Mirosława, przełożona płockiego klasztoru na Starym Rynku.

Zgodnie z procedurami, siostry wezwały pogotowie ratunkowe i policję. Dziecko zostało przekazane do szpitala wojewódzkiego na Winiarach, a policja zbadała okoliczności zdarzenia. – Odpowiadamy za dziecko od chwili pozostawienia go w oknie do momentu przekazania go do szpitala. W ten sposób odpowiedzialność ta jest zdjęta z matki, która zachowuje anonimowość – wyjaśniła w rozmowie z ”Gościem Płockim” s. Lucjana.

Płocki wieczór miłosierdzia

22 lutego. - Jezus wybiera drogę przemiany serc w cierpieniu i pokorze, drogę miłosierdzia – mówił bp Piotr Libera w 83. rocznicę pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego w płockiej bazylice katedralnej.

- Jak dużo można poznać, jakie nieznane horyzonty odkryć, gdy nie oddajemy się tylko ”ciału i krwi”, lecz wsłuchujemy w cichy głos Jezusa. Gdy pozwalamy mu rozbrzmiewać w cichej celi naszego sumienia, jak Ty wtedy - Święta Siostro - tamtego 22 lutego 1931 roku w cichej celi płockiego klasztoru. To przecież od tej chwili stałaś się ”szczególnie natchnioną wyrazicielką prawdy o Bożym miłosierdziu”, a później – już w naszych czasach - największą nauczycielką kolejnych papieży przełomu tysiącleci! Niech za tę chrześcijańską ”naukę równości” w ten płocki wieczór będzie uwielbione niezmierzone Boskie Miłosierdzie! Niech rozpala się ta iskra Miłosierdzia, która wyszła stąd ”dla nas i świata całego”. Niech nie zabraknie w nas Twojej - Święta Sekretarko - wdzięczności za Boże dary! Niech nie zabraknie Twojej prostoty i zapału w ”wykorzystywaniu chwili obecnej”! – mówił biskup płocki w czasie Mszy św. w katedrze.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp