Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mława bez niespodzianek

Wybory na mławskiego burmistrza zakończyły się w pierwszej turze. Zgodnie z wolą większości wyborców, trzecią już kadencję na fotelu włodarza miasta będzie zasiadał obecny, bezpartyjny burmistrz Sławomir Kowalewski.

Dotychczasowy burmistrz uzyskał poparcie na poziomie 65,56 proc. (7256 głosów). W wyborach miał dwoje rywali: Roberta Macieja Jankowskiego (KW Prawo i Sprawiedliwość) i Małgorzatę Retkowską (KWW Moje Miasto Mława 2014), byłą dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Kandydat PiS-u uzyskał poparcie na poziomie 21,3 proc. (2358 głosów), a Retkowską poparło 13,14 proc. (1454 głosy) mławian, którzy w niedzielę 16 listopada udali się do urn.

Również w Radzie Miasta najlepszy okazał się komitet Sławomira Kowalewskiego. W składającej się z 21 osób radzie, uzyskał on 9 mandatów. Drugi pod względem kolejności jest KWW Mława 2014, który w nowym rozdaniu będzie miał 6 radnych. Zapewne radni z tych komitetów utworzą koalicję w radzie miasta.

W wyborach do Rady Powiatu z kolei, najlepsze okazało się Polskie Stronnictwo Ludowe. Z list tej partii wybrano aż 10 radnych (cała rada po wyborze starosty będzie składała się z 19 osób). Po dwa mandaty przypadły w udziale KWW Sławomira Kowalewskiego, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Wspólnota Mławska, KWW Mława 2014, a jeden mandat zdobyło SLD.

Z kolei w wyborach na wójtów w siedmiu gminach większość wyborców zagłosowała na dotychczasowych włodarzy i wszystko rozstrzygnęło się w pierwszej turze. Na swoich stanowiskach zostali: Robert Jeliński w Dzierzgowie, Andrzej Wójcik w Radzanowie, Wiesław Zalewski w Strzegowie, Marek Niczyński w Szreńsku, Wiesław Boczkowski w Szydłowie, Jan Warecki w Wieczfni Kościelnej i Zbigniew Kleniewski w Wiśniewie.

Zmiana na stanowisku wójta nastąpi natomiast w Stupsku, gdzie Jacek Świderski, osiągając 57,3 proc. głosów, pokonał dotychczasowego włodarza Jana Chodziutkę. Dogrywka odbędzie się z kolei w gminie Lipowiec Kościelny. Obecny wójt Jarosław Goschorski zdobył 37 proc. głosów i 30 listopada zmierzy się z Jerzym Wałkuskim, który osiągnął 33 proc. głosów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama