Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kapłańskie pożegnania

Najmłodszy i najstarszy ksiądz diecezji płockiej, księża emeryci i duszpasterze w sile wieku - pożegnaliśmy ich w tym roku. Teraz przypominamy ich sylwetki.

Ks. kan. Józef Filipowicz zmarł 28 stycznia, w wieku 83 lat. Był emerytowanym proboszczem parafii Szwelice.

Ks. Filipowicz urodził się w 1931 roku we Frampolu, w powiecie biłgorajskim. – Jego ciotka była siostrą zakonną. Z pewnością również jej modlitwa wspierała go w odkrywaniu powołania do kapłaństwa – wspomina zmarłego księdza z czasów seminaryjnych ks. prał. Andrzej Kondracki. W 1958 roku ks. Filipowicz otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafiach: Gralewo, Pniewo, Mława, Nasielsk, Gąsewo i Goworowo. Następnie był proboszczem w Naruszewie i Radzyminie. Tę posługę najdłużej spełniał w Szwelicach.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Roman Marcinkowski.– W ostatnich latach życia ks. Józef, oprócz daru modlitwy, złożył Bogu coś więcej: swe cierpienie. Złożył też swą wierność i wytrwałość kapłańskiego życia oraz wiele ukrytego dobra, które zna sam Bóg – mówił w pogrzebowym kazaniu ks. kan. dr Zdzisław Konarzewski, kolega z seminarium.

 

Ks. kan. Jerzy Bieńkowski zmarł 17 lutego. Był proboszczem parafii św. Józefa w Zakroczymiu i dziekanem dekanatu zakroczymskiego. Miał 60 lat, w tym 29 lat przeżył w kapłaństwie.

”Na koniec proszę, nie lekceważcie sakramentu pokuty, często się spowiadajcie! Poznałem słodycz i moc częstej spowiedzi, którą praktykowałem przez lata; wszystkim życzę, dla wszystkich pragnę tego poczucia słodyczy i mocy płynącej z miłosiernego Bożego przebaczenia” – napisał m.in. w swoim testamencie ks. Bieńkowski.

Ks. Bieńkowski pochodził z parafii Trójcy Świętej w Mławie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Winnica, św. Bartłomieja w Płocku, Długosiodło (obecnie diecezja łomżyńska) i Świedziebnia. Od 1996 do 2003 roku był proboszczem parafii Ruże. Pełnił również funkcję wicedziekana, a następnie dziekana dekanatu Dobrzyń n. Drwęcą. Od 2003 roku był proboszczem i dziekanem w Zakroczymiu. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Zmarły kapłan został pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca w Mławie.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama