- Modlić się można wszędzie, ale jest jedno miejsce szczególne, uprzywilejowane, gdzie obecność Boga się zagęszcza. To właśnie kościół, który On wybrał na miejsce spotkania z człowiekiem – mówił bp Piotr Libera, podczas uroczystości 450-lecia konsekracji kościoła.
Rektor PWSZ Leszek Zygner mówił, że historia parafii szreńskiej jest znacznie starsza i bogatsza, niż dzieje wznoszonych w Szreńsku kolejno kościołów. - Miasto Szreńsk otrzymało przywilej lokacyjny od księcia Siemowita IV w 1383 r. Początki chrześcijaństwa na tym terenie związane są bowiem z nieistniejącą już kamienną rotundą z XI wieku, która funkcjonowała nieopodal grodu szreńskiego, wymienionego w tzw. falsyfikacie mogileńskim z 1065 r. W miejscu tego grodu rodzina Szreńskich wzniosła obronny zamek (fortalicję). Natomiast rotunda znajdowała się za dawnym grodem (obecnie miejscowość Przychód), w miejscu wiązanym przez lokalną tradycję z pobytem św. Wojciecha w czasie jego misji apostolskiej do Prus. W miejscu tej rotundy, zniszczonej w XII/XIII wieku, została później wzniesiona kaplica z wmurowanym kamieniem, na którym miał spoczywać święty Apostoł Prusów. Kaplica ta znana z wizytacji biskupich z przełomu XVI i XVII wieku, istniała jeszcze pod koniec XVIII wieku, a obecnie pozostał jedynie ów kamień, który znajduje się na terenie stanowiącym własność parafii.
- Warto też dodać, że wybitny polski kronikarz Jan Długosz, wywodził z rodu szreńskich Dołęgów, jednego z najwybitniejszych biskupów płockich – Aleksandra z Malonne (1129-1156), fundatora słynnych ”Drzwi Płockich”. Wedle dawniejszych kronikarzy i heraldyków w kościele szreńskim miało znajdować się epitafium ku czci tego biskupa, który miał tam właśnie umrzeć. Badania współczesnych historyków, w tym nieodżałowanej pamięci ks. prof. Tadeusza Żebrowskiego, wykluczają całkowicie hipotezę o związkach biskupa Aleksandra ze Szreńskiem, gdyż przybył on do naszej diecezji z terenu dzisiejszej Belgii. I choć tradycja o pochodzeniu ze Szreńska biskupa Aleksandra jest zupełnie już dziś zapomniana, o tyle podanie o pobycie w grodzie szreńskim św. Wojciecha jest ciągle żywe wśród miejscowych parafian. Do dziś jest on również patronem parafii w Szreńsku, jednej z najstarszych parafii na północnym Mazowszu – mówił doc. dr Leszek Zygner.
Na zakończenie Mszy św. w liturgiczną uroczystość poświęcenia kościoła, bp Piotr Libera pobłogosławił pamiątkową tablicę jubileuszu kościoła i pomnik św. Jana Pawła II, znajdujący się przed świątynią.
Proboszczem parafii w Szreńsku od trzech lat jest ks. kan. Piotr Brzezik.
wp /rb