- Modlić się można wszędzie, ale jest jedno miejsce szczególne, uprzywilejowane, gdzie obecność Boga się zagęszcza. To właśnie kościół, który On wybrał na miejsce spotkania z człowiekiem – mówił bp Piotr Libera, podczas uroczystości 450-lecia konsekracji kościoła.
- Dziękujemy dziś Bogu nie za jakieś chwilowe, ulotne, przemijające dobro. Dziękujemy Panu za trwały pomnik wiary minionych pokoleń. Pokoleń, które przez tę ziemię pielgrzymowały do wiecznej Ojczyzny. W każdej świątyni, w każdym kościele parafialnym skupia się jak w soczewce życie człowieka. W tym konkretnym kościele Bóg wezwał ciebie po imieniu, zawarł z Tobą przymierze przez chrzest święty – mówił w czasie Mszy św. bp Piotr Libera.
- W tym szreńskim kościele parafialnym jest zapisana historia waszej lokalnej społeczności, waszej małej ojczyzny. Najważniejsze wydarzenia waszego życia, jak i szara codzienność jest tak mocno związana z tą sakralną budowlą, że nie są to dla mnie tylko zwykłe mury. W tych ścianach jest zapisana historia mojego życia: wydarzenia radosne, wydarzenia tragiczne; nadzieje przepełnione optymizmem i gorycz upadków; chwile cichej modlitwy i pokój Bożego przebaczenia. (…)To święto ma nam uświadomić jak wielkie znaczenie ma w życiu społeczności i jednostek dom Boży. Każde większe skupisko ludzkie powinno mieć taki dom, który przypomina, że Bóg stał się człowiekiem i przebywa wśród nas dwadzieścia cztery godziny na dobę, aż do skończenia świata – mówił biskup płocki.
W kazaniu ks. biskup zwrócił uwagę, że zwłaszcza dla współczesnego człowieka, kościół jest znakiem przypominającym o innym, Bożym świecie i celu ludzkiego życia: - Jakże często czujemy się zaszczuci przez życie. Rozglądamy się za miejscem, w którym można by odnaleźć równowagę ducha, umocnić się wewnętrznie. Chcemy w Bogu odnaleźć siłę, odpoczynek. Ale czy szukamy Go tam, gdzie On nas czeka? Oczywiście, modlić się można wszędzie. Jest jednak jedno miejsce szczególne, uprzywilejowane, gdzie obecność Boga się zagęszcza. To właśnie kościół, dom Boży, który On wybrał na miejsce spotkania z człowiekiem, ze swym ludem. Ile mogłyby powiedzieć ściany tej prastarej świątyni, które słyszały szept modlitw tylu pokoleń? Pomyśl, co może powiedzieć tobie dziś to czcigodne wnętrze, w którym wyznajemy, że Słowo Ciałem się stało i zamieszkało wśród nas? – pytał bp Piotr Libera.
wp /rb