Nowy numer 50/2018 Archiwum

Synod w parafiach

Do parafii całej diecezji dotarły kolejne projekty dokumentów 43. synodu płockiego.

Siedem tzw. dokumentów głównych i kilkanaście statutów, regulaminów i instrukcji – łącznie 23 projekty dokumentów, zostały zaproponowane do dyskusji w parafialnych zespołach synodalnych. Teraz chodzi o rozmowę synodalną w parafiach i o konfrontację przedstawionych zagadnień ze stanem życia religijnego i doświadczeń konkretnych środowisk. – Dla dalszych prac synodu diecezjalnego ta parafialna perspektywa jest bardzo cenna. Liczymy na praktyczne uwagi i spostrzeżenia natury pastoralnej – mówi ks. prof. Jan Krajczyński, sekretarz 43. synodu płockiego.

Przedstawionych projektów dokumentów i tematów jest wiele: od duszpasterstwa, przez liturgię, katechezę, szkolnictwo, utrzymanie materialne kościołów i ochronę zabytków, po zakony oraz media i kulturę. Jest to mozaika dziedzictwa i wyzwań, przed którymi stoi diecezja płocka.

Jednym z nich jest projekt dokumentu głównego komisji ds. duszpasterstwa. Mowa w nim o specyfice pracy duszpasterskiej, której towarzyszą szczególne znaki: kult Bożego Miłosierdzia, związany z miejscem pierwszych objawień św. s. Faustyny i postać św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży. To, co jest dziedzictwem przeszłości, staje się wyzwaniem do nowych działań Kościoła.

”Ważnym zadaniem współczesnych duszpasterzy jest ukazanie oblicza Kościoła, który z jednej strony jest instytucją zakorzenioną w Tradycji, z drugiej zaś wspólnotą zgromadzoną wokół żywego Boga. Chodzi o to, aby młodzi ludzie doświadczyli, że Kościół jest ich domem, w którym panuje akceptacja, bezpieczeństwo i miłości. W przeciwnym razie narażeni będą na subiektywizm religijny lub działania sekt oferujących atrakcyjne, ale fałszywe drogi zbawienia. Warto postawić sobie pytanie: dlaczego młodzież, która objęta jest szkolną katechizacją w tak niewielkim stopniu decyduje się na pogłębioną przynależność do wspólnoty Kościoła? Czy jest to jedynie przejaw młodzieńczego buntu…? A może warto zwrócić uwagę na brak »atrakcyjnej« oferty ze strony Kościoła?” – czytamy m.in. w projekcie dokumentu o duszpasterstwie.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy