Nowy numer 17/2024 Archiwum

Synod w parafiach

Do parafii całej diecezji dotarły kolejne projekty dokumentów 43. synodu płockiego.

O wychowaniu do wiary przez rodzinę mówi projekt dokumentu przygotowany przez komisje ds. wychowania katolickiego.

”Ewangelizacja, jako fundamentalne zadanie Kościoła, dokonuje się na płaszczyźnie rodziny, która jest naturalnym środowiskiem wychowania katolickiego oraz szeroko rozumianej katechizacji. Czasy współczesne domagają się od uczniów Chrystusa: rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów bardziej przekonującego zaangażowania kościelnego oraz nowego entuzjazmu wiary, który pozwoli nieść Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, tak jak chciał tego Jezus Chrystus”. Dlatego jako postulaty, komisja synodalna zgłosiła potrzebę powrotu do katechezy parafialnej. ”Należy szukać nowych form jej realizacji oraz sposobów dotarcia do współczesnego człowieka z przesłaniem Ewangelii. Katecheza parafialna powinna opierać się na formacji eklezjalnej i duchowej. Ważnym narzędziem są w tym wypadku rekolekcje ewangelizacyjne, małe grupy dzielenia, ruchy i stowarzyszenia katolickie. Poważnym brakiem odczuwanym od lat w Kościele Płockim jest słaba formacja katechetyczna dorosłych. (…) Istnieje nadal pilna potrzeba nowych inicjatyw na tym polu, które będą odpowiadały intelektualnym i duchowym potrzebom ludzi dorosłych, uwzględniając specyfikę ich wieku, stanu oraz wykonywanego zawodu”.

Kultura jest nowym horyzontem działania Kościoła płockiego a parafia spełnia obowiązki wobec kultury wtedy, kiedy staje się miejscem wzorowo prowadzonego duszpasterstwa – przypomina projekt dokumentu komisji ds. dialogu, kultury i mediów. Jest w nim m.in. postulat utworzenia diecezjalnego centrum kultury i wirtualnej biblioteki religijnej.

”Istniejące w parafii instytucje kultury (biblioteki, czytelnie, świetlice, kluby i inne) powinny pełnić funkcje podobne do przedwojennych tzw. domów katolickich – być swego rodzaju centrami kultury katolickiej. Celem ich działalności będzie rozwijanie kultury duchowej i fizycznej, ukazywanie miejscowej tradycji chrześcijańskiej, ożywianie działalności drużyn harcerskich, kultywowanie lokalnego folkloru, popieranie miejscowej twórczości artystycznej, współpraca z lokalnymi, świeckimi placówkami kulturalnymi” – czytamy w projekcie dokumentu.

- Synod jest dziełem wielu osób reprezentujących różne środowiska. Przede wszystkim zakładamy dobrą wolę i zaangażowanie członków synodu. Są to ludzie reprezentujący różne środowiska i miejsca w diecezji, duchowni i świeccy, osoby przygotowane i kompetentne. Jeśli grupa takich osób zgłasza jakiś postulat, to jest on następnie konsultowany w szerszym gronie i głosowany. W ten sposób synod staje się jakby namiastką demokracji w Kościele. Formuła naszej pracy jest już sprawdzona. To wspólna modlitwa, dyskusja, redakcja, przesłanie projektów do innych gremiów i ponowna dyskusja, wreszcie głosowanie na sesji plenarnej. Jeśli tym wszystkim etapom towarzyszy dobra wola, zaangażowanie, kompetencja i krytyczne rozeznanie, to trwający synod będzie dobrym dziełem, potrzebnym naszemu diecezjalnemu Kościołowi – mówi ks. prof. Jan Krajczyński, sekretarz synodu.

Owocem spotkań w parafialnych zespołach powinny być uwagi oraz propozycje praktycznych rozwiązań i inicjatyw duszpasterskich, przesłane na adres sekretariatu synodu: synod@diecezjaplocka.pl do 10 kwietnia.

 

 

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy