Nowy numer 44/2020 Archiwum

Czas do namysłu

W niedzielę zakończyły się trzydniowe rekolekcje dla członków Akcji Katolickiej płockiej diecezji. Te były szczególne, bo z udziałem prezes AK w Polsce, Haliny Szydełko. Dla uczestników był to czas modlitwy, ale i konkretnego podsumowania minionego roku.

- Wiara domaga się indywidualnej odpowiedzi, domaga się bycia w kościele i domaga się świadectwa.  Ktoś jest świadkiem tylko z pozoru, jeśli gra i pięknie mówi, ale nie żyje tym, co mówi. Nie można spotkać Chrystusa i nie ukazywać go innym. „Nie zatrzymujmy Chrystusa dla siebie. Przekazujcie innym radość waszej wiary”, jak mówił Benedykt XVI - przekonywał ks. Piotr Marzec, diecezjalny asystent AK, podczas sobotniej katechezy.

Na rekolekcjach w MCEW „Studnia” w Płocku zebrali się przedstawiciele kilkunastu oddziałów Akcji Katolickiej z różnych stron diecezji; w sumie uczestniczyło ok. 40 osób. Drugiego dnia odbyła się rada AK DP, podczas której m.in. dyskutowano o tym, jak ożywić działalność w diecezji płockiej i co zrobić, by „marka” AK była bardziej rozpoznawalna w lokalnych środowiskach.

Rekolektanci słuchali także katechez, opartych o temat tegorocznego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Jezusa Chrystusa”, uczestniczyli we wspólnych Eucharystiach, modlitwie, a pierwszego dnia - w piątek, w Drodze Krzyżowej.

 

Rozmowa GN z Haliną Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce

GN: Jaki jest ten współczesny działacz Akcji Katolickiej? Po czym można lub powinno się go rozpoznać?

Halina Szydełko: Istotnym celem Akcji Katolickiej jest formacja. I na pewno trzeba świadczyć własnym życiem.  Ale to nie wszystko. Zostaliśmy powołani do ewangelizowania, zarówno świeccy jak i duchowni. Myślę, że wielu z przeciwników Kościoła, a takich dziś nie brakuje, chciałoby tego, abyśmy się ograniczyli do świadczenia własnym życiem. Często słyszymy takie słowa, że jeśli ktoś jest katolikiem, osobą wierzącą, to nich żyje zgodnie ze swoimi przykazaniami, ale niech nie wtrąca się, w sprawy świata, który w spokoju… mógłby sobie zmierzać w stronę piekła. Tymczasem nie. My, jak to było dzisiaj powiedziane podczas nauki rekolekcyjnej,  nie mamy Chrystusa zachować tylko dla siebie. Mamy Go nieść innym.

Na czym polega wasze „wychodzenie” do świata?

Akcję Katolicką wiele odróżnia od innych ruchów i stowarzyszeń, ale warto przypomnieć, że  podstawowym jej charyzmatem jest to, że działamy w ścisłej łączności z hierarchią kościelną.  Nie zamykamy się też w swoim gronie, nie doskonalimy się tylko dla siebie, swoich rodzin, ale mamy wychodzić na zewnątrz, również w przestrzeń publiczną. Wszelkie sprawy społeczne są w kręgu naszych zainteresowań, również sprawy dotyczące polityki. Oczywiście, rozsądnie i zgodnie ze statutem AK jest to, że nigdy nie poprze ona jednej partii politycznej. Natomiast zdecydowanie będziemy popierać programy partii politycznych, w tym zakresie, które mieszczą się w sferze nauki Kościoła i są z nią zgodne. Staramy się zachęcać naszych członków, aby kandydowali w wyborach, zarówno dla parlamentu i w samorządach lokalnych.

Nie możemy czekać, musimy sami kształtować naszą rzeczywistość. Ci, którzy otrzymują już mandat do sejmu czy senatu, działają już na własny rachunek. Ale my ich rozliczamy, bo jeśli wyszli z naszego środowiska, to musimy dbać, by kontynuowali tę działalność zgodnie z nauką Kościoła.  Mamy już zespół parlamentarny, który zrzesza już ok. 70 parlamentarzystów.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama