Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ad limina jak rekolekcje

O rozmowie z papieżem Franciszkiem, watykańskich spotkaniach i rekolekcyjnym skupieniu w czasie wizyty ad limina apostolorum, w rozmowie z ks. Włodzimierzem Piętką opowiada biskup płocki Piotr Libera.

Ks. Włodzimierz Piętka: W poniedziałek, 3 lutego Ksiądz Biskup spotkał się z papieżem Franciszkiem. O jakich ważnych sprawach dla naszej diecezji usłyszał ojciec święty?

Bp Piotr Libera: Uczestniczyłem w spotkaniu wraz z grupą księży biskupów z metropolii warszawskiej i krakowskiej oraz z ordynariatu polowego. Było nas ponad 20 na spotkaniu z ojcem świętym.

W rozmowie zapytałem ojca świętego o ten fragment adhortacji ”Evangelii Gaudium”, w którym zwraca on uwagę na zasadniczą rolę kerygmatu w procesie ewangelizacji. Zapytałem, co papież może nam poradzić: jak mamy łączyć głoszenie kerygmatu z duszpasterstwem. Papież powiedział, żebyśmy zwrócili uwagę, by klerycy już w seminarium mieli doświadczenie misyjności. Nie tyle na zewnątrz kraju, na misjach, ale w samej diecezji, otwierając się np. na spotkania ze środowiskami dalekimi od Kościoła. Mówił nam również o homilii. Z uśmiechem zwrócił uwagę, że dobra homilia powinna być krótka i trwać 10, a najlepiej 8 minut.

Gdy ojciec święty zapytał nas, jak wygląda sytuacja z przystępowaniem do sakramentu pokuty, przywołałem nasze doświadczenie z diecezji płockiej i pocieszające obrazy: miejsca stałego posługiwania spowiedników w konfesjonałach, w których nigdy nie brakuje penitentów, wspomniałem o akcjach „nocy konfesjonałów” oraz o towarzyszącej spowiedzi adoracji Najświętszego Sakramentu. Papież bardzo się z tego ucieszył i powiedział: „Pilnujcie tego, bo to coś ogromnie ważnego!”.

Dla Księdza Biskupa to już trzecia z kolei wizyta ad limina apostolorum: w 1998 u bł. Jana Pawła II, w 2005 u Benedykta XVI i obecna u ojca świętego Franciszka. Czym się wyróżnia to obecne nawiedzanie progów apostolskich?

To prawda, że jest to moja trzecia wizyta ad limina, ale dwie poprzednie składałem jako biskup pomocniczy, obecną zaś jako biskup płocki. Moim zadaniem jest więc zdać relację o naszym Kościele diecezjalnym. Oczywiście, na szczególny charakter wizyty składa się również spotkanie z Ojcem Świętym. Każdy papież jest inny i tworzy klimat tej wizyty. Jaki jest ojciec święty Franciszek? Na spotkaniu z nami od razu przeszedł do meritum spraw. Rozmawialiśmy konkretnie. Papież pytał nas, co nas interesuje i boli. Chciał, żebyśmy my go pytali. Odczułem, że jest on bratem w biskupstwie, który bardzo chce poznać i słuchać swych współbraci z innych Kościołów. Tak, papież Franciszek jest bardzo słuchający i bezpośredni! W sposób bezpośredni reagował na nasze pytania. Odwoływał się do swoich doświadczeń z Buenos Aires. W odpowiedziach przechodził od razu na płaszczyznę pastoralną. Dlatego nasze spotkanie z papieżem było mocnym chodzeniem po ziemi, popartym osobistym doświadczeniem i praktyką duszpasterską. W tej rozmowie lepiej poznaliśmy naszego ojca świętego, w duchu braterstwa, szczerości, ale też poczucia humoru.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama