Nowy numer 49/2020 Archiwum

Powiew historii w Stanisławówce

Wczoraj w Płocku zakończyły się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Dariusza Stolarskiego, współzałożyciela Federacji Młodzieży Walczącej oraz dziewięciomiesięczna nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto patronalne obchodziła Solidarność.

Procesja z relikwiami ks. Jerzego w centrum Płocka   Procesja z relikwiami ks. Jerzego w centrum Płocka
Agnieszka Małecka /GN
Takiej procesji w Płocku chyba jeszcze nie było – główną ulicą, Alejami Jachowicza, od budynku, który jest wieloletnią siedzibą NSZZ Solidarność, do kościoła św. Stanisława Kostki przeszła kolumna z relikwiami bł. ks. Jerzego i obrazem. W procesji uczestniczyły poczty sztandarowe Solidarności zakładowych z Płocka, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, parlamentarzyści, a także grupa czcicieli kapłana męczennika.

W parafii księży salezjanów została odprawiona Msza św. za ojczyznę, a także w intencji Dariusza Stolarskiego i innych płockich działaczy podziemia antykomunistycznego, oraz ofiary stanu wojennego. W oprawę Mszy św. włączyli się członkowie Solidarności i dawnej Federacji Młodzieży Walczącej z Płocka, Szczecina i Warszawy.

- Pokochaliście ks. Jerzego i on was pokochał, aż do poświęcenia życia – mówił w kazaniu ks. Kazimierz Kurek z płockiej Stanisławówki, zwracając się do związkowców. Akcentował, że to święto patronalne Solidarności, we wspomnienie bł. ks. Jerzego jest także świętem tych, którzy nie będą wyniesieni na ołtarze, a ponieśli również najwyższą ofiarę życia. Mówił też, że Płock, tak jak warszawski Cmentarz Powązkowski, ma swoją „łączkę”, czyli takie miejsca, gdzie po wojnie ginęli ludzie walczący z reżimem komunistycznym.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama