Wczoraj w Płocku zakończyły się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Dariusza Stolarskiego, współzałożyciela Federacji Młodzieży Walczącej oraz dziewięciomiesięczna nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto patronalne obchodziła Solidarność.
Płocka Solidarność obchodziła swoje święto patronalne w Stanisławówce
Agnieszka Małecka /GN
„Dziękuję Ci, Matko, za wszystkich, którzy nie dają się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężają” – to słynne słowa kapłana męczennika, które zostały przywołane w modlitwie podczas nowenny zakończonej przy pomniku ks. Jerzego, przed kościołem św. Stanisława Kostki. Za przyczyną błogosławionego, płoccy zwiadowcy i czciciele ks. Jerzego modlili się m.in. o poszanowanie krzyża w życiu publicznym i za ludzi Solidarności, by żyli w zgodzie ze statutami, które oparto na nauki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej.
- Chcę podziękować tym, którzy miesiąc temu byli z nami w Warszawie i tym, którzy są tutaj, by modlić się o normalność, by nigdy nie brakowało pracy, o owocem jej nie była najniższa krajowa, jak na umowach śmieciowych – powiedział przewodniczący płockiej Solidarność Wojciech Kępczyński.
Przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, złożyli kwiaty m.in. związkowcy, przedstawiciele parlamentu, żołnierze AK „Mazowsze”, a także dawni działacze Federacji Młodzieży Walczącej, wraz z rodziną śp. Darka Stolarskiego – najmłodszego działacza Solidarności w Płocku a potem współzałożyciela FMW, więźnia politycznego, który został zamordowany w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach 17 października 1993.
Po uroczystości liturgiczno-patriotycznej odbył się koncert Tria Łodzko-Chojnowskiego, złożony z utworów z repertuaru Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. - Wykonując te utwory chcieliśmy się odnieść do uroczystości, którą państwo obchodzicie. One mówią o Polsce, polskiej historii, ale nie polityce - mówił Paweł Konopacki (vocal, gitara), który razem z Witoldem Łuczyńskim (obaj vocal i gitara) oraz Tomaszem Susmędem (fortepian) tworzy Trio. Muzycy wykonali m.in. "Modlitwę o wschodzie słońca", "Cesarza" do słów Zbigniewa Herberta czy "Sen Katarzyny II".
am