Nowy numer 49/2020 Archiwum

Najstarsze "Gaudeamus"

Upamiętnieniem postaci biskupa Czesława Kaczmarka płockie seminarium duchowne rozpoczęło nowy rok pracy i formacji.

W czasie Mszy św. w kaplicy Dobrego Pasterza bp Piotr Libera mówił o potrzebie modlitwy i służby, które światu wydają się mało użyteczne. – Niejeden człowiek, który je podejmował, ma odczucie podobne do skarżących się z proroctwa Malachiasza: ”Daremny to trud...”. Mimo, że starałem się służyć jak umiem, czynić dobro i modlić się, świat pozostaje takim, jakim był, a często staje się nawet gorszy. Tylko pomyślcie: czy mówiąc w ten sposób, mielibyśmy prawo spojrzeć w oczy bp. Czesławowi Kaczmarkowi, alumnowi tego seminarium? Przecież w perspektywie ”świata” jego życie było przegrane, a modlitwy nieskuteczne – mówił w homilii biskup płocki.

Zwrócił uwagę, że postać bp. Kaczmarka wzywa do jedności i wzajemnego zrozumienia wewnątrz wspólnoty kościelnej, diecezjalnej i seminaryjnej.

Mówiąc o specyfice seminarium duchownego zwrócił uwagę, że jest wspólnotą ciszy, medytacji i adoracji. – Trudno jest pokazać współczesnemu światu ciszę, adorację, skupienie, szept w konfesjonale, rozmowę z kierownikiem duchowym. Świat rejestruje przede wszystkim nasze grzechy – te istotnie wołające o pomstę do nieba i te najmniejsze. Ale, mimo wszystko, to znaczy, że świat się z nami liczy... Jakby przez tę zmasowaną krytykę mówił: potrzebujemy waszej moralnej siły, chcemy waszego dobrego przykładu. Przede wszystkim jednak to jest przestroga. Przestroga, która brzmi: nie idź w te szeregi, jeśli pociąga cię coś, co jest zupełną ciemnością albo strasznym cieniem! Nie idź, jeśli, jak mówił papież Franciszek w Asyżu, pociąga cię duch tego świata, światowość (mondanità), która jest trądem, rakiem społeczeństwa i nieprzyjacielem Jezusa. Nie idź, jeśli ta światowość wiedzie cię do próżności, do arogancji i do pychy, do niezdrowej rywalizacji czy ambicji. Nie idź, bo sutanna tego nie przykryje!! Więcej, sutanna, koloratka sprawią, że będzie to jeszcze bardziej widoczne! (…).. Ale jeśli wiesz, że zostałeś porwany przez Chrystusa... Jeśli doświadczyłeś, jak dobrą nowiną może być Ewangelia... Jeśli czujesz, coraz bardziej czujesz, że to, czego tu doświadczasz – na modlitwie, w posłudze chorym, na medytacji, podczas wykładów  to prawda.... Jeśli pociąga cię ktoś taki jak bp Kaczmarek i chciałbyś iść w jego ślady... Jeśli tak jest, to wstępuj w te progi. Jeśli tak jest, to zostań! Bo będziesz, jesteś znakiem czegoś bardzo ważnego. Tego, że nie użyteczność i nie skuteczność, i nie wizerunek jest istotą życia – akcentował w homilii biskup płocki.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama