GN 32/2018 Archiwum

Dla kogo biły dzwony?

11 lipca w południe zabiły dzwony we wszystkich kościołach diecezji płockiej. Wzywały do pamięci i modlitwy w intencji pomordowanych na Wołyniu.

”Obchodzimy 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej Wołynia, wśród której było 160 księży katolickich, 22 siostry zakonne i 16 zakonników” – przypomniał bp Piotr Libera w specjalnym oświadczeniu. Prosił wiernych diecezji płockiej o pamięć, modlitwę, zadumę i złożenie hołdu zamordowanym na Wołyniu.

”Ofiarami zbrodni i czystek etnicznych stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci i starców, przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców, oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych. Ofiara ich życia wzywa nas w tych rocznicowych dniach do szczególnie głębokiej refleksji, do gorliwej modlitwy o odpuszczenie grzechów i przebaczenie, a także o łaskę stawania w prawdzie wobec Boga i ludzi. 70-lecie tych tragicznych wydarzeń stanowi również kolejną okazję, aby zwrócić się z apelem do Polaków i Ukraińców o dalsze kroki na drodze do braterskiego zbliżenia, które jest niemożliwe bez szczerego pojednania” – napisali w Deklaracji, odczytywanej w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji, pasterze Kościoła katolickiego i bizantyjsko-ukraińskiego w Polsce i na Ukrainie.

Wiele łączyło przed II wojna światową diecezję płocką z Wołyniem, a zwłaszcza z diecezją łucką. Biskupem tej diecezji w 1925 r. został mianowany biskup pomocniczy w Płocku Adolf Piotr Szelążek, a w 1928 r. biskupem pomocniczym w Łucku został mianowany ks. Stefan Walczukiewicz, kapłan diecezji płockiej, pochodzący z Gostynina. – Gdy wybuchnie ”żywioł ukraiński”, bp Szelążek stanie się świadkiem ludobójstwa wołyńskiego lat 1943–1944. W sporządzonej dla Stolicy Apostolskiej relacji o tej zbrodni, biskup jako pierwszy szacuje liczbę zamordowanych na 60 tysięcy osób – mówił o biskupie łuckim czasu zbrodni wołyńskiej bp Piotr Libera w tegoroczną Wielką Sobotę w płockiej katedrze.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma