11 lipca w południe zabiły dzwony we wszystkich kościołach diecezji płockiej. Wzywały do pamięci i modlitwy w intencji pomordowanych na Wołyniu.
”Obchodzimy 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej Wołynia, wśród której było 160 księży katolickich, 22 siostry zakonne i 16 zakonników” – przypomniał bp Piotr Libera w specjalnym oświadczeniu. Prosił wiernych diecezji płockiej o pamięć, modlitwę, zadumę i złożenie hołdu zamordowanym na Wołyniu.
”Ofiarami zbrodni i czystek etnicznych stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci i starców, przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców, oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych. Ofiara ich życia wzywa nas w tych rocznicowych dniach do szczególnie głębokiej refleksji, do gorliwej modlitwy o odpuszczenie grzechów i przebaczenie, a także o łaskę stawania w prawdzie wobec Boga i ludzi. 70-lecie tych tragicznych wydarzeń stanowi również kolejną okazję, aby zwrócić się z apelem do Polaków i Ukraińców o dalsze kroki na drodze do braterskiego zbliżenia, które jest niemożliwe bez szczerego pojednania” – napisali w Deklaracji, odczytywanej w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji, pasterze Kościoła katolickiego i bizantyjsko-ukraińskiego w Polsce i na Ukrainie.
Wiele łączyło przed II wojna światową diecezję płocką z Wołyniem, a zwłaszcza z diecezją łucką. Biskupem tej diecezji w 1925 r. został mianowany biskup pomocniczy w Płocku Adolf Piotr Szelążek, a w 1928 r. biskupem pomocniczym w Łucku został mianowany ks. Stefan Walczukiewicz, kapłan diecezji płockiej, pochodzący z Gostynina. – Gdy wybuchnie ”żywioł ukraiński”, bp Szelążek stanie się świadkiem ludobójstwa wołyńskiego lat 1943–1944. W sporządzonej dla Stolicy Apostolskiej relacji o tej zbrodni, biskup jako pierwszy szacuje liczbę zamordowanych na 60 tysięcy osób – mówił o biskupie łuckim czasu zbrodni wołyńskiej bp Piotr Libera w tegoroczną Wielką Sobotę w płockiej katedrze.
ks. Włodzimierz Piętka