Biskup Roman Marcinkowski przewodniczył modlitwie dziękczynnej za kościół pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka.
25 lat to krótka chwila historii, ale nikt nie zliczy łask, które w tym miejscu spotkały ludzi – podkreślano w Glinojecku, wspominając 25 rocznicę poświęcenia tamtejszego kościoła parafialnego. Dokonał jej 8 maja 1988 roku ówczesny biskup pomocniczy w Płocku Jan Wosiński.
– Było wielkie pragnienie mieszkańców parafii jeszcze od czasów I wojny światowej, gdy spłonął drewniany kościół, aby powstała nowa świątynia. Zaczęło się spełniać, gdy jej budowę w 1980 r. rozpoczął ks. Józef Jaworski. Nagle przerwała ją niespodziewana śmierć księdza. W czasie jego pogrzebu, nad ulicą przy kościele wypisano słowa: "I stał się kamieniem węgielnym”. Później potrzeba było jeszcze wielu lat ofiarnej pracy ks. kan. Franciszka Gala, wielu parafian i dobroczyńców – mówiła Mirosława Robakiewicz, która wraz z mężem Tadeuszem, w imieniu żyjącego innego budowniczego kościoła, Jana Piotrowskiego, wspominała trudne lata budowy.
- Powtarzamy w tym domu Bożym słowa psalmu: "Będę Cię sławił, Boże mój i królu”. Jest to świątynia wzniesiona pracą i trudem księży: Józefa Jaworskiego, Franciszka Gala, Mariana Matusiaka i Stanisława Mariańskiego oraz wielu parafian i dobrodziejów. Powtarzamy słowa modlitwy dziękczynienia za każdą osobę i łaski tu otrzymane, bo w tym miejscu skupia się dobro duchowe i materialne – mówił w czasie Mszy św. jubileuszowej, 28 kwietnia bp Roman Marcinkowski. W czasie liturgii udzielił sakramentu bierzmowania młodym mieszkańcom Glinojecka. – Chwyćcie się Boga całym waszym życiem! My czasami chwytamy się spraw, które nas niszczą. Wy zapytajcie się dziś: komu chcecie w życiu zaufać, aby uratować swe życie. Świadomie przylgnijcie do Jezusa! – mówił biskup do zgromadzonej młodzieży.
Na zakończenie Mszy św. bp Roman poświęcił monumentalny witraż, który wypełnił przestrzeń jednej ze ścian kościoła. – Zajmuje on powierzchnię niemal 100 m kw. i przedstawia życie Pana Jezusa: od Zwiastowania Maryi po niesienie krzyża na Golgotę. Jego dopełnieniem jest wielki krzyż w prezbiterium. Witraż powstawał przez dwa lata w pracowni witraży państwa Bednarskich w Rypinie – mówił ks. kan. Stanisław Mariański, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Glinojecku.
ks. Włodzimierz Piętka