Ukryte pytania

Sympozjum Akcji Katolickiej było okazją do dialogu ze środowiskiem naukowym.

Sytuacja jest bardzo trudna, bo tendencje w demografii są długotrwałe. Dr Gogolewska wskazywała, co może ten stan odmienić. Mówiła o otwartych formach pomocy rodzinom, większej elastyczności rynku pracy, lepszej opiece zdrowotnej, czy wreszcie zwalczaniu patologii.

Kryzys wiedzy czy kryzys władzy? – to pytanie stanowiło punkt wyjścia do rozważań dr. Antoniego Krzysztofa Sobczaka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie

- Proces decyzyjny powinien być poprzedzony szeregiem analiz, rozpoznaniem potrzeb, zarówno społecznych, finansowych i innych. W przeciwnym razie, decyzja już w momencie podejmowania jest opatrzona błędem i skutkuje negatywnie – twierdził dr Sobczak.

Dr Sobczak mówił też o stratach pokrywanych ze środków publicznych, podając przykład nieczynnego lotniska w Modlinie. – Efektywne gospodarowanie środkami publicznymi ma być oszczędne, racjonalne i niezbędne. Czy ktoś bierze to na co dzień pod uwagę? – pytał retorycznie wykładowca. – Odpowiedzialności, poza tą dyscyplinarną i na małą skalę, niestety nie ma.

Na koniec dr Sobczak pokusił się o refleksję, porównując czasy dwudziestolecia międzywojennego z okresem po roku ’89. – Mamy w tej chwili pewien problem, problem, który dla wielu może być kompleksem, bo w dwudziestoleciu międzywojennym dało się zrealizować dużo więcej, niż przez 20 lat po ’89 roku, pomimo tego, że nie było takiej techniki. Co nie oznacza, że w perspektywie rozruchu nie osiągniemy lepszych wyników w dłuższym przedziale czasowym. Jednak tego nie da się przewidzieć – puentował wykładowca.

Benedykt Pszczółkowski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego w toku dyskusji podkreślił, że wiele z negatywnych zagrożeń można byłoby wyeliminować, gdyby na dalszy plan nie zeszły wyższe wartości moralne.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dominik Nowakowski