Nowy numer 13/2024 Archiwum

Minął rok

Oto bilans roku 2012 w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego".

Było to rok ważnych początków, jak rozpoczęcie 43. synodu diecezji płockiej, ale też przymusowych lądowań, czego przykładem jest lotnisko w Modlinie, które po kilku miesiącach użytkowania zostało zamknięte w celu naprawy części pasa startowego.

6 stycznia tłumy płocczan przeszły z kościoła farnego do katedry w barwnym kolędowym korowodzie   6 stycznia tłumy płocczan przeszły z kościoła farnego do katedry w barwnym kolędowym korowodzie
Agnieszka Kocznur/GN
Styczeń. W Płocku ruszył Orszak Trzech Króli.
Propozycja wspólnego świętowania przywróconej jako dzień wolny od pracy uroczystości Objawienia Pańskiego spodobała się wielu płocczanom. Mile zaskoczyła bardzo wysoka frekwencja – w orszaku mogło uczestniczyć nawet około pięciu tysięcy osób. – To wydarzenie o charakterze religijnym i ewangelizacyjnym, które zawiera też elementy miejskiej zabawy, interaktywnych działań dorosłych i dzieci, osób samotnych i rodzin. Idziemy z kolędą do nowonarodzonego Jezusa, aby oddać Mu szczery pokłon – mówił o wydarzeniu koordynator i jego organizator z ramienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Kazimierz Cieślik.

Luty. W muzeum diecezjalnym odżyła pamięć po św. s. Faustynie Kowalskiej. Z racji rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku zostały one przeniesione do opactwa pobenedyktyńskiego. Odtworzono celę s. Faustyny, pokazano także obrazek z autografem świętej, szczególną uwagę zwrócono na związki sekretarki Bożego Miłosierdzia z Płockiem. – Siostry uznały, że dobrze by było, aby muzeum, które wcześniej istniało w podziemiach dawnego klasztoru, znów zaczęło funkcjonować. Dlatego pamiątki po świętej znalazły teraz miejsce w naszym muzeum, gdzie będą mogły być szerzej pokazywane – wyjaśnia ks. Stefan Cegłowski, dyrektor muzeum diecezjalnego. Ekspozycja stała nosi nazwę „U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia".

- Potężne jest słowo, którego używał Krasiński – podkreślił 18 lutego proboszcz bazyliki św. Krzyża, w Warszawie, ks. Robert Berdychowski, przy epitafium wieszcza w rocznicę urodzin złożono kwiaty   - Potężne jest słowo, którego używał Krasiński – podkreślił 18 lutego proboszcz bazyliki św. Krzyża, w Warszawie, ks. Robert Berdychowski, przy epitafium wieszcza w rocznicę urodzin złożono kwiaty
ks. Włodzimierz Piętka/GN
Luty. Minęło 200 lat od urodzin wieszcza Zygmunta Krasińskiego.
Warszawa, Ciechanów i Opinogóra były głównymi ośrodkami obchodów okrągłej rocznicy. „Autor »Irydiona«, choć urodził się w Paryżu, ziemię ciechanowską i Mazowsze uważał za »kraj lat dziecinnych« i źródło inspiracji. Kochał tę część Polski i sugestywnie utrwalił ją w warstwie uczuciowo-wspomnieniowej swojej twórczości, zwłaszcza młodzieńczej”- zwrócono uwagę w okolicznościowej uchwale Senatu RP. Obchody rozpoczęły się w bazylice Świętego Krzyża, w ciechanowskiej farze odsłonięto pamiątkową tablicę, w Opinogórze odbyło się, między innymi ogólnopolskie sympozjum „Krasińskiego światy zapomniane”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy