Nowy numer 13/2024 Archiwum

Minął rok

Oto bilans roku 2012 w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego".

Marsz dla życia i rodziny w Płocku zorganizowano w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie z Benedyktem XVI   Marsz dla życia i rodziny w Płocku zorganizowano w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie z Benedyktem XVI
Agnieszka Kocznur/GN
Czerwiec. W Płocku przetarto szlak Marszu dla Rodziny.
– Dobra rodzina jest receptą na udane społeczeństwo, a cóż może być większym kapitałem niż prawdziwe człowieczeństwo. Zapis na tej recepcie jest prosty, od wieków taki sam: mąż i żona, mama i tata – mówił biskup płocki podczas Mszy św. w katedrze Rodzinne święto trwało cały tydzień. Na wielu spotkaniach padły ważne pytania: Czym naprawdę jest rodzina? Jakie ma problemy i co jej dziś zagraża? Jak w niej żyć i co przekazywać kolejnym pokoleniom? Odpowiedzi udzielali między innymi: aktor Paweł Królikowski, pisarka i publicystka Małgorzata Nawrocka oraz prezes Fundacji „Mama i Tata” – Paweł Woliński. Całość otworzyła pielgrzymka z płockiej parafii św. Stanisława Kostki do Imielnicy.

Czerwiec. „Strefy kibica” okazały się niepowtarzalnym sposobem na przeżywanie Euro2012. Daleko od stadionów, na których trwały rozgrywki piłkarskie, kibice nie zawiedli. Na terenie naszej diecezji powstały cztery stałe strefy kibica: w Płocku, Płońsku, Mławie i Sierpcu. W innych miastach pojawiły się strefy mobilne, na przykład w Ciechanowie, Makowie Mazowieckim i Przasnyszu. Miejsca, w których prawie tysiąc osób wspólnie może obejrzeć mecz, ale także, pograć w piłkę czy wziąć udział w konkursach i koncertach, przyciągały małych i dużych kibiców piłkarskiego święta.

– Wspaniała jest ta świątynia, nie tylko ze względu na jej zewnętrzne, architektoniczne piękno. Jest wspaniała, bo w niej teraz mieszka Bóg – mówił w czasie uroczystości poświęcenia kościoła bp Roman Marcinkowski   – Wspaniała jest ta świątynia, nie tylko ze względu na jej zewnętrzne, architektoniczne piękno. Jest wspaniała, bo w niej teraz mieszka Bóg – mówił w czasie uroczystości poświęcenia kościoła bp Roman Marcinkowski
ks. Włodzimierz Piętka/GN
Czerwiec. Bp Roman Marcinkowski konsekrował kościół w Zielonej Ciechanowskiej.
Nowy świątynia dedykowana Niepokalanemu Sercu NMP została wybudowany na historycznym miejscu, gdzie wznosiła się pierwsza świątynia w Zielonej, a obok niej stoi wciąż stary, drewniany kościół pamiętający okres I rozbioru Rzeczpospolitej. Na jego ścianach są malowidła uczniów Mehoffera. Jest szansa, że zostanie on przeniesiony do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Budowa kościoła trwała 12 lat. W jego murach znajduje się kamień węgielny z góry Synaj.

Czerwiec. W Płocku otwarto Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia”. Spełniło się pragnienie bp. Piotra Libery, aby w diecezji powstała godna przestrzeń dla inicjatyw duszpasterstwa młodzieży, służąca jako miejsce spotkań, formacji i rekolekcji. Nowoczesny trzykondygnacyjny budynek wyrósł w cieniu kościoła w parafii św. Józefa przy ul. Górnej 1. Jego budowa trwała 15 miesięcy. O centrum i jego propozycjach informuje strona internetowa prowadzona przez diecezjalne duszpasterstwo młodzieży, www.studnia.co.

 

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy