To 14 kilogramowy kodeks z pergaminowymi kartami, który poza księgami Starego i Nowego Testamentu zawiera dopiski ważne z punktu widzenia wiedzy historycznej. Został on przeniesiony do nowej siedziby Muzeum Diecezjalnego i na stałe wyeksponowany w oddzielnej sali.
Biblia płocka otrzymała profesjonalną gablotę
Agnieszka Małecka/GN
Wystawa „Biblia płocka”, która mieści się na drugim piętrze Opactwa Pobenedyktyńskiego, eksponuje przede wszystkim sam rękopis, ale dzięki fotografiom detali, głównie miniatur, pozwala dokładniej przyjrzeć się temu bogato iluminowanemu zabytkowi. Do niewielkiej sali „zaprasza” wchodzącego przedstawienie Machabeusza – rycerza, później można obejrzeć kolejno miniatury z postaciami proroków starotestamentalnych, ukazanych najczęściej jako pisarze, w pozycji siedzącej, ze zwojem pergaminu.
Imponujący rękopis, który został umieszczony w profesjonalnej gablocie, można „przekartkować” wirtualnie dzięki znajdującemu się na wystawie urządzeniu i wielkoformatowemu ekranowi.
Na wystawie zobaczyć można także jeden z unikatowych egzemplarzy faksymile Biblii Gutenberga, a także rokokowe rzeźby świętych Zachodu i Wschodu: Hieronima i Jana Chryzostoma.
Zaskakującym eksponatem może być wiszące… jajo strusie, które znalazło się tu nieprzypadkowo i związane jest z cudem, jednym z dwóch, jakie wydarzyły się w XII wieku w katedrze, a ich opisy umieszczono w rękopisie Biblii płockiej. Z ich treścią można zapoznać się, oglądając wystawę w opactwie.
Agnieszka Małecka