Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biskup płocki postanowił: Wielki Tydzień bez udziału wiernych

Nowe ustalenia w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia w kościołach diecezji płockiej to wyraz troski pasterskiej o lud Boży oraz zdrowie jego duszy i ciała.

Po trzech dniach od opublikowania poprzedniego zarządzenia biskupa płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu epidemii zostało wydane jego uaktualnienie. To świadczy, jak dynamiczna i wyjątkowa jest sytuacja, w której Kościół w diecezji płockiej musi troszczyć się o swych wiernych.

"Powinna nami w tych dniach kierować troska o zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa, chroniąc przez zakażeniem nim wiernych, ale także obrona od infekcji kapłanów – szafarzy sakramentów świętych" – napisał biskup Piotr Libera.

Odwołując się do postanowień Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 25 marca, biskup płocki postanowił, że obrzędy Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane bez udziału wiernych i z uniknięciem koncelebry. Oprócz kapłana czy kapłanów, dla godnego celebrowania obrzędów Wielkiego Tygodnia, w dokumencie sugeruje się obecność maksymalnie trzech pełnoletnich usługujących i organisty.

"W miarę możliwości zadbajmy o to, by liturgia Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego, mimo trudnych warunków, była godna i piękna w swojej prostocie. Tam, gdzie to możliwe, zadbajmy o właściwe śpiewy. Jeśli to możliwe, w okresie Wielkiego Tygodnia zorganizujmy wiernym także transmisje modlitwy Liturgią Godzin z naszych kościołów parafialnych" – napisał biskup Libera.

Z najistotniejszych zmian dotyczących poszczególnych dni wymieńmy następujące:

  • W Wielki Czwartek rano biskup płocki będzie przewodniczył w katedrze Mszy św. Krzyżma wraz z wyznaczonymi kapłanami. W dokumencie podano informację, że po zakończeniu pandemii zostanie zorganizowana specjalna Msza św. dziękczynna z udziałem kapłanów, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich.
  • W Wielki Czwartek wieczorem biskup płocki zezwala, aby każdy kapłan odprawił Mszę św. bez udziału ludu. Dodajmy, że jest to wyjątkowy przywilej, bo zgodnie z najdawniejszą tradycją w dniu ustanowienia Eucharystii nie wolno było jej sprawować bez wiernych. Ordynariusz płocki przypomina, że można w tym dniu wieczorem zorganizować indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu do godz. 20, pamiętając jednak, że w kościele w czasie adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób.
  • Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.
  • O przebiegu liturgii Wielkiego Piątku, Wigilii Paschalnej i pozostałych dni Wielkiego Tygodnia czytaj więcej.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy