Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jaka będzie Wielkanoc? Nowe wytyczne biskupa płockiego [aktualizacja]

W sytuacji stanu epidemii biskup Piotr Libera przedłużył dyspensę od udziału w niedzielnej Mszy św. do Wielkanocy włącznie. Jak więc będzie wyglądał Wielki Tydzień w diecezji płockiej?

Szczególny czas, jakim jest stan epidemii w Polsce, domaga się wyjątkowych restrykcji. Do Wielkanocy odwołane są ważne spotkania, m.in. Droga Krzyżowa ulicami Płocka, rekolekcje dla wdów, wdowców i osób chorych onkologicznie, które miały się odbyć w tych dniach w płockiej katedrze. Nie odbędą się również Płockie Dni Pastoralne, które miały mieć miejsce tuż po Wielkanocy.

Biskup Piotr Libera wydał specjalne zarządzenie dotyczące sprawowania liturgii w Wielkim Tygodniu w kościołach diecezji płockiej. Dokument ukazał się z datą 23 marca, ale już po trzech dniach musiał być zaktualizowany.

Biskup przedłużył dyspensę od udziału w niedzielnej Mszy św. do Wielkanocy włącznie, a wszystko "w trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych". Oznacza to, że nieobecność na Mszy św. w Niedzielę Palmową i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie grzechem.

Ze spraw najważniejszych już dziś można więc stwierdzić, że w tegoroczną Wielkanoc w naszych kościołach liturgia będzie sprawowana bez udziału wiernych, w myśl rozporządzenia ministra zdrowia, że w zgromadzeniach religijnych nie może brać udział większa liczba wiernych niż 5 osób. Nie będzie przygotowanego ołtarza wystawienia (tzw. ciemnicy), należy zrezygnować z budowy okazałego grobu Pańskiego, a przygotować jedynie skromne miejsce do wystawienia Najświętszego Sakramentu, w Wielką Sobotę nie będzie poświęcenia pokarmów, zaś w Niedzielę Wielkanocną - procesji rezurekcyjnej.

Jak więc będzie Wyglądał Wielki Tydzień w naszych kościołach?

  • W Niedzielę Palmową biskup Piotr Libera będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej, połączonej z błogosławieństwem palm, jednak bez pokropienia wodą święconą. Podobnie będzie we wszystkich kościołach diecezji. Zgodnie z zaleceniami władz sanitarnych, w liturgii tej nie będzie mogła wziąć większa liczba osób – jedynie 50. W tym dniu nie należy odprawiać procesji z palmami.
  • W Wielki Czwartek rano biskup płocki będzie przewodniczył Mszy św. Krzyżma wraz z imiennie wyznaczonymi kapłanami.
  • W Wielki Czwartek wieczorem w czasie Mszy św. należy pominąć obrzęd umycia nóg, na pamiątkę Mandatum - gestu Pana Jezusa, który umył 12 apostołom nogi w czasie ostatniej wieczerzy. Nie należy przygotowywać ołtarza wystawienia. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum.
  • W Wielki Piątek w czasie liturgii męki Pańskiej do uroczystej modlitwy wiernych należy dodać specjalne wezwanie "za cierpiących z powodu pandemii na całym świecie". W czasie adoracji Krzyża jedynie celebrans całuje krzyż, pozostali uczestnicy liturgii mogą podejść i przyklęknąć, albo oddać skłon. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do skromnie urządzonego grobu Pańskiego. W tym roku z wyżej wymienionych racji należy zrezygnować z warty strażaków czy innych służb przy grobie Pańskim.
  • W Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi. Biskup prosi, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny przy śniadaniu odmówiono specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów.
  • W liturgii Wigilii Paschalnej, którą należy sprawować w Wielką Sobotę o godz. 20, pomija się obrzęd poświęcenia ognia i procesję z paschałem. Liturgia rozpoczyna się w prezbiterium, zaś liturgię chrzcielną należy zredukować do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
  • Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie należy urządzać w tym roku procesji rezurekcyjnej. Natomiast zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.
  • Woda święcona może być dystrybuowana wśród wiernych jedynie w małych butelkach. Nie wolno stawiać wody w naczyniach do czerpania przez wiernych.
  • Jeśli nie ma niebezpieczeństwa śmierci, chrzty z uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego należy przełożyć na dalszy czas.
  • Biskup udziela wszystkim kapłanom jednorazowej zgody na odprawienie czterech Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jeżeli jest taka potrzeba duszpasterska.

Warto dodać, że wszystkie liturgie Wielkiego Tygodnia z katedry płockiej, którym będą przewodniczyć księża biskupi, będą transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale KRDP na YouTube.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy