Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Płocki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
plock.gosc.pl → Wiadomości z diecezji płockiej → Rypin. Piękne dzieło katolików świeckich

Rypin. Piękne dzieło katolików świeckich przejdź do galerii

Po raz 10. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rypina. To jeden z najstarszych i najliczniejszych kolędowych korowodów w diecezji.

W postacie Trzech Króli wcielili się zaangażowani we wspólnotę Domowego Kościoła Dariusz Borkowski, Stefan Becmer i Paweł Wiśniewski.  
W postacie Trzech Króli wcielili się zaangażowani we wspólnotę Domowego Kościoła Dariusz Borkowski, Stefan Becmer i Paweł Wiśniewski.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

A wszystko dzięki zaangażowaniu katolików świeckich i współpracy Kościoła z samorządem lokalnym oraz instytucjami i organizacjami. Rypiński orszak zgromadził ok. 2 tys. osób. Szczególnie cieszył widok wielu dzieci z rodzicami.

Kolędowe spotkanie rozpoczęło się na Nowym Rynku odczytaniem Ewangelii o Mędrcach ze Wschodu składających pokłon Dzieciątku Jezus (Mt 2, 1-12). Następnie zgromadzeni wyruszyli w drogę, kierując się do parafii św. Stanisława Kostki. Szli za gwiazdą, konnym powozem i Trzema Królami, strażacy zaś nieśli kolorowe orszakowe chorągwie. W postacie Trzech Kóli wcielili się zaangażowani we wspólnotę Domowego Kościoła Dariusz Borkowski, Stefan Becmer i Paweł Wiśniewski.

W tym roku, z racji pandemicznych, nie zorganizowano krótkich dram scenicznych, w które zazwyczaj angażowały się dzieci z rypińskich przedszkoli i młodzież szkolna. Ale - jak podkreśliła na zakończenie orszaku Wiesława Winiarska, prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej - tegoroczny orszak był potrzebnym znakiem budowania wspólnoty także w trudnym czasie pandemii.

Co warto podkreślić, organizacją wydarzenia od 10 lat zajmuje się Akcja Katolicka, ale włączają się w nią również władze samorządowe, policja i straż pożarna. - To dobra okazja do modlitwy za świeckich, aby ich nie zabrakło w Kościele, i aby zawsze czuli się odpowiedzialni i zaangażowani we wspólnotę - mówił w czasie Mszy św. ks. inf. Marek Smogorzewski. - Niech to będzie również znak dla młodych, aby na wzór Mędrców idących do Jezusa zobaczyli i doświadczyli, że wiara prawdziwa angażuje rozum i prowadzi do wspólnoty - mówił ksiądz infułat.

- Żłóbek nie jest zabawką czy bajką, ale jest w nim obecny realizm życia. Trochę go doświadczyliśmy, idąc dziś w orszaku - mówił w homilii ks. Jacek Lubiński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. Zachęcał zgromadzonych do odczytania głębszych prawd, kryjących się za trzema darami złożonymi przez Mędrców Dzieciątku Jezus: - Serce i miłość są ważniejsze od złota, modlitwa szczera i prawdziwa ważniejsza jest od kadzidła, a cierpienie i trudy życia ofiarowane Bogu ważniejsze są od mirry - akcentował.

Mszę św. pod przewodnictwem ks. inf. Smogorzewskiego koncelebrowali proboszczowie rypińskich parafii - ks. Andrzej Krasiński i ks. Jacek Lubiński. Obecni w kościele mogli również kupić pamiątki z Ziemi Świętej, wspierając w ten sposób "Kościół w potrzebie".

« ‹ 1 › »
Rypin. Orszak Trzech Króli

Foto Gość DODANE 06.01.2022 AKTUALIZACJA 09.01.2022

Rypin. Orszak Trzech Króli

​Po raz 10. ulicami Rypina przeszedł radosny korowód kolędowy od Nowego Rynku do parafii św. Stanisława Kostki.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

|

08.01.2022 20:11 GOSC.PL

publikacja 08.01.2022 20:11

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • OBJAWIENIE PAŃSKIE
  • ORSZAK TRZECH KRÓLI
  • RYPIN

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X