Turniej rozpoczęła Msza św. w parafii pw. św. Zygmunta, której przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. W homilii zwrócił uwagę, że choć sport naturalnie zakłada rywalizację, chrześcijan przede wszystkim powinna wyróżniać jedność. – Dzisiaj słowo Boże wzywa nas do jedności, choć zawody sportowe pokazują też to, co nas różni: pochodzimy z różnych parafii, dekanatów, jesteśmy w różnym wieku, mamy różne stroje i drużyny. Ale o wiele silniejsze jest to, co nas łączy – mówił bp Stułkowski.
Biskup podkreślił, że uczestników mistrzostw jednoczy przede wszystkim wiara i służba przy ołtarzu. – Jesteśmy jedną drużyną – drużyną Jezusa Chrystusa. Stojąc w różnych miejscach przy ołtarzu, służymy temu samemu Jezusowi i mamy dawać świadectwo, że Go poznaliśmy, pokochaliśmy i chcemy Go naśladować – zaznaczył.
Biskup zachęcał także młodych do sportowej rywalizacji prowadzonej w duchu szacunku i zasad fair play. – Walczcie o zwycięstwo, ale z szacunkiem do przeciwnika. Bez brzydkich słów, bez fauli i nieuczciwych zachowań. Grajcie porządnie nie tylko dlatego, że są żółte i czerwone kartki, ale z szacunku do drugiego człowieka – apelował. Na zakończenie Mszy św. bp Stułkowski modlił się, aby sportowe zmagania jeszcze bardziej jednoczyły ministrantów i lektorów oraz umacniały ich w wierze i zaangażowaniu w życie Kościoła.
Jak podkreślili organizatorzy na profilu Liturgicznej Służby Ołtarza, wydarzenie było nie tylko okazją do rywalizacji, ale również budowania relacji i wspólnoty. – Dziękujemy za okazaną pomoc, wsparcie i obecność. Ten dzień był czasem zdrowej rywalizacji, radości i budowania wspólnoty. Dziękujemy wszystkim drużynom za sportową postawę, ducha fair play oraz piękne świadectwo wspólnoty – czytamy w podsumowaniu wydarzenia.
Wyniki XXI Mistrzostw LSO Diecezji Płockiej:
Kategoria Ministrant:
I miejsce – parafia pw. św. Onufrego w Staroźrebach
II miejsce – parafia pw. Wszystkich Świętych w Karniewie
III miejsce – parafia pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu
Najlepszy zawodnik: Marcel Nowakowski
Najlepszy bramkarz: Gracjan Zalewski
Kategoria Lektor Młodszy:
I miejsce – parafia pw. Wszystkich Świętych w Karniewie
II miejsce – parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dzierzgowie
III miejsce – parafia pw. św. Antoniego w Żurominie
Najlepszy zawodnik: Michał Kowalski
Najlepszy bramkarz: Mikołaj Majorowski
Kategoria Lektor Starszy:
I miejsce – parafia pw. Wszystkich Świętych w Karniewie
II miejsce – parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Smogorzewie
III miejsce – parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą
Najlepszy zawodnik: Bartłomiej Łyczkowski
Najlepszy bramkarz: Szymon Kapusta








