Wakacje pełne nadziei

W tym roku wakacje zaczynają się od nadziei - a konkretnie od Festiwalu Nadziei. Ewangelizacyjne wydarzenie organizowane w sobotę 28 czerwca przy płockiej "Studni", zainauguruje czas letniego wypoczynku - od szkoły, ale nie od Boga.

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

|

27.06.2025 16:23 GOSC.PL

dodane 27.06.2025 16:23

To wydarzenie ma być namiastką spotkania dla tych, którzy nie mogą pojechać na Jubileusz Młodziezy do Rzymu – ale nie tylko dla nich. Festiwal Nadziei nie będzie zwykłym spotkaniem. To przestrzeń, gdzie Bóg mówi do serca, muzyka łączy się z duszą, a ludzie naprawdę są razem – przekonują organizatorzy. 28 czerwca z płockiej „Studni” popłynie przesłanie, że nikt nie jest sam na drodze do Boga. Program obejmuje warsztaty, koncerty, modlitwę i Eucharystię pod przewodnictwem bp. Adama Baba, biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej i członka Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Razem z nim modlić będą się bp Szymon Stułkowski oraz duszpasterze młodzieży z diecezji.

Około 220 osób z diecezji płockiej pojedzie pod koniec lipca do Rzymu, by uczestniczyć w obchodach Roku Jubileuszowego. Ci, którzy nie pojadą, spotkają się wcześniej – właśnie na Festiwalu Nadziei – by budować wspólnotę i przestrzeń duchową, do której będą mogli wracać. – To będzie namiastka Rzymu, ale też coś więcej. Chcemy spotykać się z młodymi regularnie – mówi ks. Tomasz Dec, diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Tegoroczna formacja wakacyjna będzie nawiązywać do jubileuszowych haseł o "nadziei". Tematyczne warsztaty mają pomóc młodym odkrywać i rozwijać swoje talenty, którymi będą mogli dzielić się z innymi. Festiwal to nowe wydarzenie w kalendarzu duszpasterskim, ale równolegle ruszają też dobrze znane, doroczne rekolekcje i wyjazdy. Wojsko Gedeona wybiera się do Rajczy i Soblówki w dniach 1–10 lipca. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży będzie formować się w Krakowie w dniach 20–24 sierpnia, a salezjanie zapraszają do Czerwińska nad Wisłą na kolejna edycję kultowego już Campo Bosco w dniach 21–24 sierpnia. - Jest w czym wybierać – zapewnia ks. Dec.

Ruch Światło–Życie organizuje cztery turnusy rekolekcji, w których weźmie udział około 130 osób. Grupy, dostosowane wiekowo, pojadą do Małego Cichego, Białego Dunajca, Zawoi i Bańskiej Wyżnej. Pierwsza grupa wyjeżdża już 30 czerwca. Tematem formacji są słowa "Powołani do misji". – Te wyjazdy budują wspólnotę Kościoła. Budują się relacje, które są ogromnym wsparciem w trudnych momentach życia. Młodzi są dla siebie wsparciem, kiedy coś się psuje w rodzinie, szkole czy podczas kryzysu wiary. Ta wspólnota nie kończy się w górach. Ona trwa – powiedział ks. Piotr Gadomski, odpowiedzialny za Oazę w diecezji. Duszpasterz zauważył też, że wśród starszej młodzieży rodzi się pragnienie głębszego zaangażowania w życie Kościoła. – To czas na pytania, refleksje, duchowy porządek. Każdy przyjeżdża z innym bagażem, ale wielu wyjeżdża z nową perspektywą – dodał.

Na początku lipca do Bańskiej Wyżnej tradycyjnie pojedzie wspólnota Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Tegoroczne rekolekcje przebiegać będą w nawiązaniu do słów jednego z Psalmów "Moja dusza tęskni za Tobą, Panie". Weźmie w nich udział ponad 400 osób – dzieci, młodzież, studenci i dorośli. – Życie wspólnotowe, dotykanie realnych tematów życia, pogłębianie więzi z Bogiem – to wraca jako duchowy fundament udanego życia rodzinnego i nie tylko. Każdy, niezależnie od stanu i wieku, może na tym budować – powiedział ks. Sławomir Kowalski, jeden z duszpasterzy Ruchu.

Jak podkreślił ks. Dec, fenomen rekolekcji polega na oderwaniu się od codzienności. – Zmiana otoczenia daje inną perspektywę. To doświadczenie wspólnoty, możliwość zatrzymania się, spotkania z Bogiem, ale inaczej, w innych okolicznościach. To otwiera i mobilizuje – przekonuje. Zapytany o to, jaka jest młodzież w diecezji, odpowiada jednym słowem: "Wspaniała". – Potrzebują tylko mądrych przewodników, którzy będą towarzyszyć im na drodze do Boga – podsumował duszpastersko.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Ilona Krawczyk-Krajczyńska