W niedzielę 11 maja, zakończyły się trzydniowe rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej z diecezji płockiej. Miejscem duchowej odnowy był ośrodek Caritas w Popowie-Letnisku, a zwieńczeniem - uroczysta Eucharystia w pobliskim sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki Nadziei. Mszy św. przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski, który pobłogosławił trzech nowych szafarzy do pełnienia ich posługi.
Podczas homilii bp Marcinkowski przypomniał, że posługa szafarza to nie tylko funkcja techniczna. – Nie chodzi o godność, ale o służbę. O to, by odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić dla drugiego człowieka? – mówił. Szafarz nie jest jedynie pomocnikiem przy udzielaniu Komunii w kościele. To przede wszystkim osoba posłana do tych, którzy są chorzy, samotni, często zapomniani. – To człowiek, który niesie Boga w ciszy domów i sal szpitalnych. Tam, gdzie ludzka nadzieja bywa wystawiona na próbę, Jezus w Najświętszym Sakramencie staje się znakiem bliskiej Obecności – podkreślił biskup.
Do grona szafarzy włączono 3 kandydatów z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku, Wszystkich Świętych w Gozdowie i św. Ludwika w Jońcu. – Traktuję to jako przywilej i misję. Liczę na to, że dzięki nowej funkcji rozwinę się wewnętrznie. Mam nadzieję, że ta posługa będzie dla mnie szansą na bycie lepszym człowiekiem – mówił Bartosz Bauman, świeżo ustanowiony nadzwyczajny szafarz z parafii w Jońcu.
W diecezji płockiej jest teraz 234 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Ich duchowe przygotowanie poprowadził ks. Krzysztof Ruciński, proboszcz z Glinojecka.
Ks. Marcin Sadowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Płockiej, zwrócił uwagę, że coraz większa liczba świeckich podejmujących tę odpowiedzialność to świadectwo przemian zachodzących w Kościele. – Wróciliśmy do wizji wspólnoty, gdzie każdy ma swoją rolę. To nie jest rewolucja, ale powrót do źródeł – zaznaczył.
Szafarze to osoby świeckie – ojcowie, mężowie, pracownicy różnych zawodów – którzy decydują się ofiarować swój czas i serce, by służyć wspólnocie.
– Eucharystia to źródło wszystkiego, co robimy jako Kościół. I właśnie z niej wyrasta każda posługa – przypomniał bp Marcinkowski. – Pamiętajcie, żebyście swoim życiem pokazywali innym, Kogo niesiecie – zakończył.