Sesja naukowa w Towarzystwie Naukowym Płockim, poświęcona wybitnemu poecie ks. Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, zbiegła się z ogłoszeniem nowego papieża. Choć to przypadek, to jednak historia naszego wielkiego poety, który urodził się 430 lat temu, ściśle wiąże się z Rzymem i z ówczesnym papieżem Urbanem VIII.
Papieża i Sarbiewskiego połączyła... poezja, bo jeden i drugi był poetą. I można było się spierać o to, który z nich był znamienitszy. Faktem jest, że ks. Sarbiewski od samego papieża otrzymał laur poetycki, który chyba był czymś więcej, niż dzisiejsza nagroda literackiego Nobla.
Gdy ks. Sarbiewski przebywał w Rzymie, interesowała go mitologia rzymska i grecka. Jego poszukiwania teologiczne miały więc charakter religioznawczy, a ich owocem był traktat "Bogowie pogan", w którym Sarbiewski interpretuje dawne wierzenia z punktu widzenia chrześcijaństwa. Podobnie czynili przecież wieki wcześniej Ojcowie Kościoła, którzy rozważali, jaki jest stosunek Kościoła do tradycji antycznej. Sarbiewski podobnie, podjął to zagadnienie w niemniej ciekawy sposób. Ten jego traktat jest przetłumaczony na język polski. Niestety, praktycznie nie zachowały się jego kazania. Ciekawe, że po słynnym wówczas poecie, wielkim królewskim kaznodziei, tak niewiele zostało. Jakby on sam zdawał się mówić, że najważniejsza jest pokora.
Ale od 20 lat grupa pasjonatów literatury i twórców kultury na czele z dr Teresą Kaczorowską, przywraca ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego zbiorowej świadomości mieszkańców północnego Mazowsza. Tegoroczny festiwal był 20. z kolei. Odbywał się w Płońsku, Czerwińsku, Płocku i Sarbiewie. W siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego odbyła się sesja naukowa, a jej motywem przewodnim była promocja tomu poezji ks. Sarbiewskiego "Liryki i epody", w przekładzie prof. Elwiry Buszewicz.
– Od 20 lat staramy się wydobywać Sarbiewskiego z rzeki zapomnienia. W tym roku otrzymaliśmy wyjątkowe wsparcie, bo Sejm RP przyjął uchwałę honorującą poetę, a my wydaliśmy jego poezję we współczesnym języku – mówiła dr Teresa Kaczorowska, prezes stowarzyszenia Akademia Europaea Sarbieviana, organizatorka wydarzenia.
- Potrafił on pięknie mówić w wytwornej łacinie – przypomniała w jednym z wykładów dr Bogumiła Umińska z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, która zaprezentowała cenne eksponaty związane z osoba Sarbiewskiego w wybranych muzeach polskich, od obrazów i medali, po rękopisy i publikacje.
Ciekawe, że w trakcie spotkania o polskim poecie epoki baroku, którego poezją zachwycał się sam papież, podano informację, że wybrano nowego następcę św. Piotra - papieża Leona XIV. O "Habemus papam" dowiedział się w siedzibie TNP także biskup płocki Szymon Stułkowski, który uczestniczył w tej sesji naukowej.
wp